Wiadomo, że zarówno kierowcy jak też piesi, muszą liczyć się z dotkliwymi karami finansowymi za popełnione wykroczenia w ruchu drogowym.
Do niebezpiecznej sytuacji doszło w środę 15 listopada 2023 na ul. Mielczarskiego w Krośnie, w pobliżu dworca. Dwójka pieszych przeszła przez przejście dla pieszych, gdy sygnalizator wskazywał czerwone światło. Dzięki czujności i prawidłowej prędkości kierowcy udało się wyhamować. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym piesi powinni zostać ukarani mandatem w wysokości 1100 zł.
Prawie w tym samym czasie na ulicy Żółkiewskiego również w Krośnie doszło do potrącenia 17-latka (kliknij). Policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności zdarzenia, jednak wiadomo, że do największej liczby potrąceń pieszych dochodzi właśnie jesienią. Pieszy to niechroniony uczestnik ruchu drogowego. Nic go nie chroni, oprócz jego zdrowego rozsądku, rozwagi i ostrożności na drodze. Dlatego dla pieszego tak ważne powinno być przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.
Szybko zapadający zmrok i intensywne opady deszczu powodują, że warunki podróżowania po drogach regionu są trudne. Ponadto, w najbliższych dniach prognozowane są opady śniegu i deszczu ze śniegiem, dlatego apelujemy do wszystkich uczestników ruchu o ostrożność i odpowiedzialne zachowania na drodze. Przypominamy pieszym o obowiązku noszenia odblasków, a zmotoryzowanym o dostosowaniu prędkości do panujących warunków - mówi podkom. Paweł Buczyński z KMP w Krośnie.
OBOWIĄZKI PIESZEGO
Przypominamy pieszym, że ich obowiązkiem, tak jak kierujących, jest stosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Ponadto, zgodnie z art. 14. Prawa o ruchu drogowym pieszemu zabrania się:
- wchodzenia na jezdnię:
- bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
- spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
- przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
- zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
- przebiegania przez jezdnię;
- chodzenia po torowisku;
- wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
- przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują;
- korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.
Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy przede wszystkim od nas samych. Ryzykowne zachowania, pośpiech i roztargnienie na drodze nie raz już doprowadziły do tragedii.