Wilk pod ścisłą ochroną
Obecny status prawny wilka reguluje Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r. poz. 627, z późniejszymi zmianami) oraz Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz.U. 2016 poz. 2183). Zgodnie z nimi wilki objęte są ochroną ścisłą.
Zabronione jest ich zabijanie, okaleczanie, chwytanie, przetrzymywanie, niszczenie nor i wybieranie z nich szczeniąt, a także przechowywanie i sprzedaż skór i innych fragmentów martwych osobników, bez odpowiedniego zezwolenia.
Wilk chroniony jest też zapisami Dyrektywy Siedliskowej UE, polska populacja tego gatunku znajduje się w załączniku II oraz V. Umieszczenie wilka w Załączniku II oznacza, to że jest gatunkiem wyznacznikowym dla typowania obszarów Natura 2000 – ma on tu status gatunku priorytetowego. Chroniony jest również przez Konwencję Berneńską.
Wilk umieszczony został w obu dotychczasowych wydaniach Polskiej czerwonej księgi zwierząt oraz na Czerwonej liście gatunków zagrożonych i ginących w Polsce, a także na czerwonej liście gatunków zagrożonych w Karpatach.
Nierespektowanie zapisów ustawy podlega karze aresztu lub grzywny.
Zastrzelenie wilka podczas polowania?
Szczegóły bulwersującej sprawy przekazał nam podkomisarz Paweł Buczyński - Oficer Prasowy KMP w Krośnie.
Do zdarzenia doszło wczoraj (19.11.23 - przyp. red.) w godzinach popołudniowych w rejonie miejscowości Olchowiec. Ze wstępnych ustaleń wynika, że prawdopodobnie podczas polowania doszło do postrzelenia wilka. Policjanci zatrzymali jedną osobę, a truchło zwierzęcia zostało zabezpieczone. Trwa szczegółowe wyjaśnianie okoliczności tego zdarzenia.
Trwa wyjaśnianie okoliczności zastrzelenia wilka m.in.: kto go zastrzelił, czy doszło do tego podczas polowania, kto przewoził wilka z miejsca odstrzału na teren miejscowości Olchowiec.
Do sprawy wrócimy.