Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 stycznia 2025 07:57
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Indeks Zdrowych Miast. Krosno liderem w kategorii "Infrastruktura"

Warszawa, Bielsko-Biała i Sopot to pierwsza trójka ogólnego zestawienia Indeksu Zdrowych Miast. Krosno zajmuje 16 lokatę, ale jest liderem w kategorii "Infrastruktura". Twórcy publikacji podkreślają, że samorząd Krosna postawił na infrastrukturę sprzyjającą dobrej jakości życia mieszkańców.

Autor: Grupa LUX MED

Indeks Zdrowych Miast został stworzony przez Grupę LUX MED we współpracy z ekspertami ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej. Publikacja jest zbiorem informacji o działaniach i inwestycjach 66 miast na prawach powiatu. 

Miasta zostały przeanalizowane w ośmiu kategoriach: zdrowie, ludność, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura i przestrzeń. Wyniki danej kategorii były weryfikowane na podstawie wyszczególnionych przez ekspertów wskaźników.

- Inicjatywa Indeksu Zdrowych Miast realnie wspiera samorządy w polepszaniu warunków do życia. Druga edycja jest wynikiem naszego zaangażowania w poprawę kondycji polskich miast i konsekwentnie wpisuje się w misję, którą realizuje Grupa LUX MED jaką jest pomaganie społeczeństwu w lepszym i zdrowszym życiu. Głęboko wierzę, że analiza i wnioski z projektu będą inspiracją dla samorządów, ale również realnym drogowskazem - mówi Anna Rulkiewicz, prezeska Grupy LUX MED.

Zgodnie z wynikami ogólnego zestawienia najnowszego Indeksu Zdrowych Miast, to Warszawa  jestem miastem w którym żyje się najlepiej  i tym samym utrzymuje zeszłoroczne miano lidera. Tuż za nią jest jest Bielsko-Biała (poprzednio miejsce 23). Sopot z miejsca dziewiątego wspiął się na trzecie.

W kategorii "Infrastruktura" Krosno zajęło pierwsze miejsce. Kolejne dwa przypadły Chełmowi i Ostrołęce, które są jedynymi miastami na prawach powiatu z bezpłatną komunikacją miejską.

Twórcy publikacji tłumaczą, że obszar infrastruktury jest poświęcony głównie transportowi, który decyduje o potencjale rozwoju miasta, a także ma wpływ na zdrowie mieszkańców. 

Zaznaczają, że w Krośnie liczba przystanków autobusowych na 10 tys. osób wynosi 58 i wyróżnia się ona na tle średniej wszystkich analizowanych miast (wynosi ona 31). Mieszkańcy mają również dostęp do największej bazy autobusowej – około 6,6 pojazdów przypada na 1 tys. osób.

Ponadto Krosno znajduje się wśród miast z największą liczbą osób korzystających z bibliotek publicznych – 235 czytelników na 1 tys. mieszkańców.


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ