Oferowane przez Staropolską Szkołę Wyższą studia to odpowiedź na potrzeby rynku.
Jaką ścieżkę kształcenia wybrać by mieć ciekawą pracę w poszukiwanych na rynku profesjach?
Odpowiedź na to pytanie szukają młodzi ludzie dokonujący wyboru kierunków, szkół i uczelni. Pomocne mogą być analizy tendencji rynkowych i zmian zachodzących w obrębie stanowisk pracy. To co obserwujemy dziś na rynkach naszych zachodnich sąsiadów, na pewno dotrze do nas z pewnym przesunięciem w czasie. Trzeba brać pod uwagę swoje zainteresowania, predyspozycje ale również uwarunkowania rozwoju w mieście, regionie, Polsce i na świecie. Trzeba analizować aktualne oferty pracy i wsłuchiwać się w glosy pracodawców co do pożądanych umiejętności i kompetencji kandydatów do pracy.
W gospodarce następują zmiany, które powodują zanikanie jednych zawodów i profesji, powstawanie innych, a przede wszystkim zmieniają się wymagania stawiane kandydatom na te stanowiska.
Żyjemy w czasach przyśpieszających zmian, które dokonują się w każdej dziedzinie życia. Teraz nie jest problemem pozyskać informacje, bo jest ich nawet za dużo. Umiejętność doboru informacji, ich analizy i interpretacji, staje się kluczową kompetencją poszukiwaną przez pracodawców. Zmiana to jednocześnie szansa i zagrożenie. Nasza rzeczywistość przyspiesza. Ludzie są mobilni, zmieniają pracę co kilka lat, starają się łączyć naukę z praktyką.
Od kandydatów do pracy oczekuje się zarówno umiejętności korzystania z specjalistycznej wiedzy, ale także podejścia projektowego, umiejętności współpracy, otwartości na innowacje, kreatywności i rozumienia procesu zmian oraz oczekiwań klientów.
Media donoszą o rosnącej ilości ofert pracy dla informatyków. Jednak analizy rynku pokazują, że aktualnie najwięcej ofert pracy pochodzi od pracodawców z branży handel i sprzedaż, dotyczących obsługi klienta oraz bankowości, finansów i ubezpieczeń (Pracuj.pl, lipiec 2016).
Odpowiadając na pytanie o kierunki kształcenia, można stwierdzić, że wykształcenie ekonomiczne oraz finanse i rachunkowość, z dopasowaną do oczekiwań rynku specjalizacją, są dobrą drogą do znalezienia pracy i kreowania ścieżki kariery zawodowej.
Wybiegając w przyszłość należy szacować, że rosnąć będzie zapotrzebowanie na pracowników z wiedzą ekonomiczną, biznesową i finansową, wspartą określonymi umiejętnościami. Wybrane profesje pożądane na rynku pracy to:
• Specjalista zarządzania zmianą
Jedna z najbardziej perspektywicznych profesji w związku z rosnącą liczbą zmian, zarówno w dużych korporacjach jak i małych firmach. Znajdzie on pracę w centrach usług biznesowych, szybko powstających w Polsce, lokujących się w okolicach Krakowa i na Podkarpaciu. Na bazie solidnej wiedzy ekonomicznej, taki specjalista innowacyjnie podchodzi do skomplikowanych problemów, szybko i elastycznie uczy się poprzez współpracę z innymi, w tym z klientami. Praktycznie specjaliści ci potrzebni będą w każdej dziedzinie życia i gospodarki, także w reformowanej oświacie, administracji czy obszarze usług dla ludności. Studia z tą specjalnością są też podstawą do tworzenia firm na bazie własnych pomysłów (start-upy).
Wg American Managenment Association (2015) w ciągu najbliższych lat aż 82% przedsiębiorstw na świecie będzie poszukiwało wśród kandydatów przede wszystkim dwóch obszarów kompetencji: komunikacji i analitycznego myślenia oraz posługiwania się nowoczesnymi technologiami.
• Analityk finansowy i rewident, księgowy projektu
Współczesne organizacje księgowych i audytorów traktują jak konsultantów. Stają się oni partnerami w procesie podejmowania decyzji. Wymaga się od nich nie tylko finansowego ale całościowego spojrzenia na zachodzące procesy i wykorzystywania najnowszych technologii informatycznych (programów finansowych). Są oni poszukiwani nie tylko przez firmy różnej wielkości, także biura rachunkowe i w doradztwie finansowym, również w centrach usług dla biznesu.
Zarobki księgowego projektu to ok. 8000 zł brutto miesięcznie (Źródło: portal Kariera w Finansach 2016)
• Specjalista ds. sprzedaży i handlowiec, e-commerce
Najwięcej ofert pracy na polskim rynku nadal jest w branży handel i sprzedaż. Szczególnie tutaj gruntowna wiedza ekonomiczna jest bazą dla takich umiejętności jak komunikatywność, elastyczność podejścia, współpraca i wykorzystanie technologii poprzez sieć internetową (e-commerce). Firmy działające w sieci to sturt-upy dofinansowywane ze środków z Unii Europejskiej o najszybszym wzroście wartości. Potwierdza to rynek aplikacji mobilnych, który do 2018 r. będzie zatrudniał w krajach UE 5 mln osób.
Wartość e-handlu w Polsce szacuje się na 30 mld zł w 2016 r. to o 15% więcej niż rok wcześniej (Źródło: Forbes 06. 2016)
• Analityk biznesowy
Staje się jedną z najbardziej pożądanych profesji na rynku, poszukiwanych zarówno wśród firm produkcyjnych jak i usługowych. Specjalista ten analizuje i dostarcza informacji, które są podstawą szybkich i dobrych decyzji. Obserwuje procesy gospodarcze i wykorzystuje narzędzia analityczne dla monitorowania wskaźników efektywności. Do wykonywania tej profesji potrzebna jest wiedza ekonomiczna, finansowa i umiejętności analityczne. Dobrą podstawą tu są studia ekonomiczne lub finansowe z odpowiednią specjalizacją.
27 miliardów dolarów wyniesie wartość globalnego rynku Business Intelligence, gdzie analityk biznesowy to podstawowa profesja w 2020 roku.
Źródło: Markets and Markets, Business Intelligence and Analytics Software Market. Global Forecast to 2020 (2015)
Oferowane przez Staropolską Szkołę Wyższą studia to odpowiedź na potrzeby rynku pracy jutra i bez wątpienia dobra podstawa udanej kariery zawodowej.
Staropolska Szkoła Wyższa, (poprzednia nazwa Wyższa Szkoła Ekonomii, Turystyki i Nauk Społecznych) oferowała studia w Krośnie, na kierunku Ekonomia. W roku akademickim 2016/17 zaprasza do Bochni na studia licencjackie i magisterskie na dwóch kierunkach:
• Ekonomia, z nową specjalnością: Zarządzanie procesem zmian i Design Thinking
• Finanse i Rachunkowość, z nową specjalnością: Rachunkowość i rewizja gospodarcza
Dla studentów z Krosna i okolic uczelnia organizuje dojazd na zajęcia w Bochni.
Nasze wyróżniki:
• Oferta dopasowana do potrzeb rynku pracy.
• Staże i praktyki zagraniczne.
• Wykładowcy blisko studenta.
• Nacisk na zajęcia praktyczne.
Więcej informacji i rekrutacja przez stronę www.stsw.edu.pl – zapraszamy.
Artykuł sponsorowany