Obecnie 99% lamp ulicznych w Gminie Wojaszówka czyli prawie 1000 sztuk to energooszczędne lampy ledowe. W przyszłym roku już gmina planuje i ma marzenie na nowe oświetlenie uliczne. Koszt tej inwestycji to 1 235 783 zł z czego prawie 70 % to środki z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.
Do tej pory inwestycje w Gminie Wojaszówka w ramach projektu Energetyczna Gmina Wojaszówka:
- "Energetyczna Gmina- montaż odnawialnych źródeł energii na budynkach użyteczności publicznej w Gminie Wojaszówka" w ramach którego na 10 budynkach użyteczności publicznej zainstalowano instalacje fotowoltaiczne oraz turbiny wiatrowe o łącznej mocy 205,54 kW.
- "Poprawa infrastruktury energetycznej w budynkach użyteczności publicznej w Gminie Wojaszówka" i docieplenie prawie wszystkich obiektów w gminie.
- „Montaż kolektorów słonecznych, ogniw fotowoltaicznych, pomp ciepła oraz kotłów na pelet w gospodarstwach domowych na terenie Gminy Wojaszówka i gminy Baligród”. Łącznie założono 805 instalacji. Całkowita wartość projektu 10 186 748,58 zł. Gmina Wojaszówka była liderem projektu.
- Wymiana wszystkich starych, energochłonnych lamp sodowych o mocy od 150 wat do 400 wat na terenie całej Gminy, na nowe energooszczędne lampy ledowe o mocy od 50 wat do 75 wat. Łącznie wymieniono 828 lamp na terenie całej Gminy.
- Montaż samowystarczalnych latarni fotowoltaicznych. W ramach zadania doposażono infrastrukturę drogową w 15 nowych energooszczędnych latarni solarno- ledowych.
- „Poprawa jakości powietrza w gminie Wojaszówka – montaż ekologicznych kotłów centralnego ogrzewania” oraz „Redukcja emisji w gminie Wojaszówka – montaż ekologicznych kotłów centralnego ogrzewania”. W ramach tych zadań wśród mieszkańców Gminy planowo zostanie założonych 34 sztuki nowoczesnych i bezpiecznych kotłów gazowych oraz 11 kotłów na eko-groszek.
- "Rozwój transportu niskoemisyjnego na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno" to projekt partnerski, którego realizacja dała mieszkańcom Gminy możliwość skorzystania z nowych linii autobusowych i autobusów hybrydowych.
- "Rozwój Centrum Edukacji Przyrodniczej (CEP) w Pietruszej Woli"- w ramach zadania wykonano gruntowną modernizację oraz doposażenie siedziby CEP. W budynku została zamontowana instalacja fotowoltaiczna (moc 36,68 kW), turbiny wiatrowe (moc 3kW), system solarny oraz gruntowa pompa ciepła o mocy 24 KW, co czyni budynek niemal samowystarczalnym pod względem energetycznym. Ponadto inwestycja wpłynie na wzrost dostępności do edukacji ekologicznej dla mieszkańców gminy i regionu.
- Punkt doradztwa "Czyste powietrze" - działa od lipca 2019 r.
- Dwa czujniki pomiaru jakości powietrza w Wojaszówce i Odrzykoniu.
W ramach zrealizowanych zadań wykonano montaż różnych instalacji OZE o wartości ponad 16 mln złotych.
Jak pokazał kryzys energetyczny i finansowy w samorządach, takie rozwiązania pomagają nam wszystkim.
Warto inwestować w odnawialne źródła energii, które następnie przynoszą pożytek mieszkańcom, przyrodzie i naszej ziemi ale przede wszystkim przynoszą wymierne oszczędności dla budżetu Gminy Wojaszówka - mówi wójt gminy Sławomir Stefański.