Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 stycznia 2025 16:24
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Oberwanie chmury nad Krosnem

Wtorkowe popołudnie przejdzie do historii tych wakacji, a to za sprawą oberwania chmury i gradobicia nad Krosnem. Zalanych zostało wiele dróg, budynków mieszkalnych, zakładów pracy czy instytucji. Strażacy interweniowali 55 razy, szacuje się, że około 35 litrów wody spadło na metr kwadratowy.

 

Gwałtowna burza wraz z obfitymi opadami deszczu i porywistym wiatrem rozpoczęła się przed godziną 14. i trwała około dwóch godzin. Najbardziej dało się odczuć jej skutki na terenie miasta Krosna i Gminy Miejsce Piastowe, gdzie woda zalała kilkadziesiąt budynków. W wyniku opadów deszczu od godziny 14:36 (29.07) do godziny 12:00 (30.07) ogółem odnotowano 55 zdarzenia. W działaniach łącznie brało udział 15 zastępów i 48 strażaków z JRG PSP Krosno i oraz 53 zastępy i 170 strażaków z okolicznych jednostek OSP. Strażacy interweniowali w czterdziestu zdarzeniach na terenie miasta Krosna, 7 zdarzeniach w gminie Miejsce Piastowe oraz Widaczu, Kopytowej, Rymanowie, Jedliczu i Zboiskach. W większności było to pompowanie wody z zalanych pomieszczeń i udrażnianie przepustów, ale również usuwanie połamanych drzew z dróg i ciągów pieszych.

 

Między innymi po ulewie utrudniony był przejazd ulicą Suchodolską. Jednak szybkie działania strażaków z OSP Krosno - Białobrzegi, drogę udało się szybko osuszyć. Podobna sytuacja miała miejsce w Głowience, gdzie zalana była ulica Ojca A. Kubita, jednak tam doszło do podmycia części jezdni. Działania prowadziła miejscowa jednostka OSP, OSP KSRG Rogi oraz OSP Niżna Łąka.

Trudna sytuacja panowala na zalanej ulicy Żwirki i Wigury, gdzie woda dostała się do garaży oraz piwnicy Domu Pomocy Społecznej. Tam działania ratowników ze Szczepańcowej, Białobrzeg i Turaszówki trawły kilka godzin.

 

Woda zalała również m.in. fabryki BWI, Krośnieńskie Huty Szkła, Eurocash, Mikrotech oraz szkołę im. Szczepanika i Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką.

Wezbrały wody w Wisłoku osiągając poziom 326 cm, do poziomu ostrzegawczego brakło 24 centymetrów.

- W celu uniknięcia kolejnych podtopień wynikających podczas obfitych opadów deszczu, a powstających z zatkanych przepustów drogowych, ponownie zwracamy się z uwagą na konieczność zachowania ich drożności. W miejscach gdzie dochodzi do ich zatykania, konieczne jest w ciągu trwania opadów, bieżące ich monitorowanie i bieżące udrażnianie - mówi Naczelnik Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego KM PSP Krosno bryg. Mariusz Kozak.

Dzisiaj rozpoczęły się pierwsze prace naprawcze na uszkodzonych jezdniach oraz w zalanych budynkach. Między innymi remontowano podmytą drogę powiatową w Głowience i oszuszano sprzęt w Domu Pomocy Społecznej na ulicy Żwirki i Wigury w Krośnie.

 

red./psp
fot. Adam Hejnar, Adrian Kuźniarowicz, Maciej Drzyzga, Mihorek, OSP Głowienka,
OSP Białobrzegi, OSP Miejsce Piastowe, krosnocity.pl, OSP Szczepańcowa



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ