Regionalne Centrum Odzysku Odpadów w Krośnie przetwarza odpady komunalne z terenu Krosna i 27 okolicznych gmin. W ramach partnerstwa samorządów i wspólnego projektu odpadowo-energetycznego w 2021 roku krośnieńska instalacja została rozbudowana i zmodernizowana.
Teraz jej infrastruktura będzie uzupełniona o zadaszone boksy magazynowe wraz z placami do magazynowania odpadów wielkogabarytowych, opon, farb i opakowań po farbach oraz magazynowania i doczyszczania szkła.
- Inwestycja nie jest tak spektakularna jak wcześniejsze, ale bardzo ważna z punktu widzenia zapewnienia kompleksowości przetwarzania odpadów - mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.
Tłumaczy, że w RCOO jest wydzielony segment, w którym przetwarzane są odpady wielkogabarytowe, ale odbiega on standardem od wcześniejszych inwestycji.
Prezes KHK zaznacza, że dzięki inwestycji spółka będzie mogła zwiększyć ilość przetwarzanych wielkogabarytów, które będą istotnym elementem składowym paliwa do bloku energetycznego. - To to bardzo ważne zadanie, które pozwoli nam domykać cały system odpadowy - mówi Janusz Fic.
Prezydent Krosna Piotr Przytocki zaznacza, że przetwarzanie i wywożenie z Krosna wielkogabarytów jest kosztowne.
- Będziemy realizować to na miejscu, więc koszty spadają. Mam nadzieję, że to będzie miało jakiś procent wpływu na obniżkę, czy zniwelowanie kosztów przetwarzania odpadów - mówi.
Władzom miasta zależy szczególnie na obniżeniu kosztów podgrzewania wody i oświetlenia ulicznego. M.in. dlatego w Krośnie powstaje blok energetyczny opalany paliwem wytworzonym na bazie pozostałości z sortowania odpadów komunalnych. Wytwarzana w nim będzie energia cieplna i elektryczna.
Obecnie w RCOO przetwarzane są wielkogabaryty tylko z Krosna. - Infrastruktura nie pozwala nam na więcej - tłumaczy Janusz Fic. Dodaje, że przyszłościowo centrum odzysku odpadów będzie je odbierać minimum z Krosna i gmin powiatu krośnieńskiego. - To będą trzy, cztery tysiące ton w skali roku - mówi.
Mieszkańcy Krosna do PSZOK przy ul. Białobrzeskiej odpady wielkogabarytowe muszą zawieźć sami. Obowiązuje jednak limit na pozostawienie ich bezpłatnie – to 200 kg na rok dla jednej nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej oraz dla jednego lokalu w budynku wielolokalowym.
Czy to się zmieni po oddaniu do użytkowania nowej inwestycji?
- Trzeba będzie przeanalizować to, co będzie realizowane w bloku energetycznym i w tym zakładzie, gdzie będą przygotowywane półfabrykaty do przetworzenia. Wszyscy na to liczymy, że będzie korzystniej dla mieszkańców i po analizie będziemy mogli podjąć jakieś decyzje - mówi Piotr Przytocki.
Dziś (14 grudnia) została podpisana umowa z rzeszowską firmą Solkan na rozbudowę infrastruktury Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów.
Prace będą prowadzone na ok. 5 tys. metrach kwadratowych - między częścią biologiczną instalacji a częścią administracyjną.
W ramach kontraktu spółka wykona prace rozbiórkowe i demontażowe w miejscu, w którym powstaną nowe boksy magazynowe, wybuduje wiatę nad boksami magazynowymi na odpady oraz budynek administracyjno-socjalny w technologii kontenerowej, nowy plac, drogę, parking, chodniki. Jednym z ważniejszych zadań będzie też budowa wagi terenowej najazdowej.
Na wszystkie prace firma Solkan będzie miała rok.
- Wiemy, że mamy do czynienia z terenem, na którym są składowane odpady komunalne. W związku z tym konieczne jest zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa, żeby niekorzystne substancje nie przedostawały się do gleby. W związku z tym duży nacisk na to będzie kładziony - podkreśla Konrad Łoboda, prezes spółki Solkan.
Rozbudowa infrastruktury Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów w Krośnie realizowana jest w ramach projektu – „Zintegrowany system gospodarki odpadowo-energetycznej w Regionie Południowym województwa podkarpackiego – III etap”, który został dofinasowany, w formie dotacji i pożyczki, przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Koszt prac wyniesie blisko 12 mln zł.
Jest to kolejny etap wielozadaniowego i wieloetapowego projektu odpadowo-energetycznego realizowanego przez Krośnieński Holding Komunalny.
Władze krośnieńskiej spółki komunalnej przypominają, że w ramach pierwszego etapu powstała w dużej mierze zautomatyzowana sortownia odpadów, usprawniająca proces sortowania oraz maksymalizująca odzysk surowców, a także został wybudowany nowoczesny i funkcjonalny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Natomiast drugi etap obejmuje budowę Bloku Energetycznego.
Wartość całego projektu „Zintegrowany system gospodarki odpadowo-energetycznej w Regionie Południowym województwa podkarpackiego” to blisko 264,5 mln zł (brutto).
Zdjęcia: Tomasz Jefimow, Krośnieński Holding Komunalny