Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 8 września 2024 03:11

Szermiercze zmagania w Krośnie. Mistrzostwa Podkarpacia i zawody mikołajkowe [ZDJĘCIA]

UKS Sokolik MOSiR Krosno zorganizował ostatnie w tym roku zawody – Mistrzostwa Podkarpacia w Szpadzie oraz VII Mikołajkowe Zawody Szermiercze. Areną zmagań było Podkarpackie Centrum Szermierki przy ul. Bursaki w Krośnie.

Autor: Tomasz Jefimow

W sobotę i niedzielę (16 i 17 grudnia) na szermierczych planszach walczyło około 40 młodych zawodniczek i zawodników.

- Były to ostatnie w tym roku zawody, a najmłodsza kadra miała możliwość konfrontacji w Krośnie - podkreśla Gabriel Szajna, współzałożyciel i trener Sokolika.

Dodaje, że krośnieńska szermierka ma bogate tradycje. Przypomina, że w Krośnie urodził się Michał Starzewski herbu Ostoja, autor pierwszego zachowanego traktatu o szermierce w języku polskim.

- Szermierkę, jako formę aktywności rozpropagował w Krośnie Julian Müller, nauczyciel "Kopernika", który otworzył klub „Orlęta Krosno” - mówi Gabriel Szajna. - My tę działalność kontynuujemy, sięgając do doskonałych talentów krośnieńskich szkół.

Zawody rozegrano w trzech kategoriach: Zuchy (rocznik 2014/2015), Dzieci (rocznik 2012/2013), oraz Młodzik (rocznik 2010/2011).

W kategorii Młodzik zwyciężyła Paulina Misiak (PTG Sokół 1893 Mielec), drugie miejsce zajęła Rachela Kapera (UKS Sokolik MOSiR Krosno). Na kolejnych miejscach uplasowały się Aleksandra Szczepan (UKS Sokolik MOSiR Krosno), Anna Stanisz (UKS Sokolik MOSiR Krosno), Wiktoria Tkaczyk (Gryf Mielec), Tamara Szczęch (UKS Sokolik MOSiR Krosno), Amelia Lasek (PTG Sokół 1893 Mielec), Amelia Małysz (UKS Sokolik MOSiR Krosno).

Wśród chłopców rywalizację wygrał Stanisław Wesołowski (PTG Sokół 1893 Mielec), drugie miejsce zajął Gabriel Bajor (PTG Sokół 1893 Mielec), kolejne miejsca – Eryk Kubit (UKS Sokolik MOSiR Krosno), Kacper Kasiński (UKS Sokolik MOSiR Krosno), Kamil Czajka (UKS Sokolik MOSiR Krosno), Filip Niżnik (UKS Sokolik MOSiR Krosno), Mateusz Galas (Pałac Młodzieży Tarnów).

W kategorii Dzieci wygrała Natalia Bobusia (UKS Sokolik MOSiR Krosno), drugie miejsce zajęła Kaja Wojtuń (UKS Sokolik MOSiR Krosno), kolejne miejsca – Kornelia Obrochta (UKS Sokolik MOSiR Krosno), Zofia Wałęga (Pałac Młodzieży Tarnów), Nadia Tkaczyk (Gryf Mielec).

Wśród chłopców triumfował Michał Grochmal (UKS Sokolik MOSiR Krosno), na drugim miejscu uplasował się Dawid Wilusz (UKS Sokolik MOSiR Krosno). Kolejne miejsca – Piotr Adamik (UKS Sokolik MOSiR Krosno), Dominik Waryński (Gryf Mielec), Aleksander Murdza (Gryf Mielec), Jakub Chwał (Pałac Młodzieży Tarnów),  Franciszek Mazurkiewicz (Gryf Mielec).

W kategorii Zuchy najlepszym szermierzem okazał się Maciej Grochal (UKS Sokolik MOSiR Krosno), drugie miejsce zajął Przemysław Kapinos (PTG Sokół 1893 Mielec). Kolejne miejsca – Bartosz Soja (Gryf Mielec), Jan Mazurkiewicz (Gryf Mielec), Aleksandra Puła (PTG Sokół 1893 Mielec), Antonina Heller (Gryf Mielec).

Sukces szpadzistów w Krakowie

Piątka zawodników UKS Sokolik MOSiR Krosno rywalizowała w sobotę (16 grudnia) na I Pucharze Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w szermierce, szpada dzieci.

Maciej Grochmal oraz Natalia Bobusia wygrali turniej w kategorii Zuchy i Dzieci. Dawid Wilusz i Kaja Wojtuń zdobyli brązowe medale. Michał Grochmal był 5 w kategorii Dzieci.