Dr Agnieszka Woźniak, prorektor ds. rozwoju PANS w Krośnie przypomina, że fundusz stypendialny im. Stanisława Pigonia został utworzony decyzją senatu uczelni osiem lat temu. - Od roku akademickiego 2017/2018 stypendia odebrało 54 nauczycieli oraz 148 studentów. W tym roku do tego grona dołączyło 10 pracowników uczelni i 36 studentów - mówi.
Uroczystość wręczenia stypendiów odbyła się w poniedziałek (18 grudnia).
Dr. Krzysztof Frączek, prorektor ds. studiów PANS w Krośnie zwrócił uwagę, że w tym roku wpłynęła rekordowa ilość wniosków studentów – 45. - To znaczy, że aktywność naukowa jest coraz większa - podkreśla. Dodaje, że komisja rozpatrująca wnioski była pod wrażeniem osiągnięć, udziałów w konferencjach, ilością artykułów, zaangażowaniem w pracę kół naukowych. - Dla nas to bardzo ważne. Studenci pokazują, że rozwijają zainteresowania, pasje i potencjał - mówi.
- Stypendia bardzo często są wyrazem naszego uznania dla waszej pracy w mijającym roku. Ale liczymy także, że przydadzą się na przyszłość, dla dalszego rozwoju - zwrócił się do studentów prof. Zbigniew Barabasz, rektor krośnieńskiej uczelni.
Studenci, starając się o stypendium, musieli wykazać się przede wszystkim średnią ocen nie mniejsza niż 4,2 oraz przynajmniej jednym osiągnięciem naukowym.
- Dominowały wnioski prezentujące osiągnięcia naukowe w postaci publikacji i referatów, projekty naukowe oraz działalność w studenckich kołach naukowych - wylicza Agnieszka Woźniak.
Stypendia dla pracowników przyznawane są za działalność typowo naukową. Dotyczą rozpoczynających się projektów jak i projektów, które są finalizowane.
- Wśród pozytywnie ocenionych wniosków pracowników znalazły się propozycje realizacji prac badawczych, publikacje wyników badań oraz projekty przygotowania i przeprowadzenia badań o charakterze inżynierskim - mówi prorektor ds. rozwoju PANS w Krośnie.
- Komisja nie miała żadnych wątpliwości co do słuszności przyznania tych stypendiów - podkreśla Krzysztof Frączek. Tłumaczy, że projekty były ciekawe, inspirujące i ambitne. - Jestem przekonany, że przyczynią się do rozwoju naukowego - mówi.