Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 11:43
Reklama
Reklama
Reklama

Słowaccy policjanci prowadzili kontrole w Polsce. Krośnieńscy na Słowacji

We wtorek 19 grudnia po raz kolejny krośnieńscy i słowaccy policjanci ruchu drogowego prowadzili wspólną służbę na terenie powiatu krośnieńskiego oraz powiatu svidnickiego. Komendy z Krosna i Svidnika współpracują ze sobą już od wielu lat i pomysł łączonych służb zdążył się doskonale sprawdzić. Polak i Słowak we wspólnym patrolu nikogo już nie powinien dziwić.
Słowaccy policjanci prowadzili kontrole w Polsce. Krośnieńscy na Słowacji

Źródło: KMP Krosno

Podstawą prawną polsko-słowackiej współpracy jest umowa między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Słowacką o współpracy w zwalczaniu przestępczości oraz współdziałania na terenach przygranicznych.

Łączone patrole można było spotkać dziś m.in. na drodze krajowej nr 19 w Lipowicy (gm. Dukla). 

W trakcie służby patrol realizuje podstawowe zadania wynikające z ustawy prawo o ruchu drogowym, czyli reaguje na przestępstwa i wykroczenia, prowadzone są kontrole prędkości, stanu technicznego, czy też stanu trzeźwości - mówi nadkom. Krzysztof Belczyk - szef krośnieńskiej drogówki. 

To niejedyne wspólne działania policjantów z sąsiednich krajów. 

W ramach współdziałania funkcjonariusze Policji Słowackiej często na nasze zaproszenie uczestniczą we wszelkiego rodzaju przedsięwzięciach na terenie działania Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie jak np. zabezpieczenia wyścigów kolarskich, rajdów samochodowych, biegów ulicznych. Na tej samej zasadzie policjanci Wydziału Ruchu Drogowego krośnieńskiej Policji uczestniczą w czynnościach realizowanych przez Policję Słowacką - dodaje nadkom. Krzysztof Belczyk - Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Krośnie.

Zdarzają się przypadki, że podczas codziennych kontroli drogowych kierujących tj.  obywateli Słowacji dochodziło nieporozumień związanych z barierą językową i wtedy wkraczał policjant słowacki, co często było ogromnym zaskoczeniem dla słowackich kierowców. 

Identycznie, analogicznie wygląda sytuacja z naszymi kierującymi w Słowacji. Należy się spodziewać, że takie wspólne służby będą realizowane częściej - dodaje nadkomisarz Belczyk. 

Organizacja tego typu działań sprzyja wymianie doświadczeń w wykrywaniu i zwalczaniu przestępczości transgranicznej oraz potwierdza wysoki poziom międzynarodowej współpracy służb w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa podróżującym po drogach regionu.



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ