Budowa bloku energetycznego, opalanego paliwem wytworzonym na bazie pozostałości z sortowania odpadów, rozpoczęła się w grudniu ubiegłego roku. Zostały wykonane już prace ziemne i konstrukcyjne. Zamontowano też najistotniejsze elementy technologiczne. Powstała konstrukcja głównego budynku, składająca się z 35 słupów żelbetowych prefabrykowanych, z czego jeden słup waży ok. 25 ton i mierzy ok. 22 metrów długości.
W ostatnim czasie na budowie zamontowane zostały również najważniejsze elementy bloku energetycznego, m.in. ważący 32 tony piec wahliwy, turbina parowa przeznaczona do wytwarzania energii elektrycznej, ważący ok. 23 tony parownik (związany z odzyskiem energii ze spalin) oraz ważący ok. 11 ton walczak, który jest kluczowym elementem kotła odzysknicowego, a jego zadaniem jest oddzielanie wody od pary wodnej w procesie produkcji energii.
- Jesteśmy w bardzo ważnym momencie inwestycji. Zwyczajowo, harmonogramowo, finansowo przekroczyliśmy połowę - podkreśla Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Budowlanego.
Zaznacza, że postępy na placu budowy są imponujące. - Na wydarzenie, które odbędzie się za rok i będzie zwieńczeniem budowy, mamy już rezerwacje sal - zapowiada.
Zebranym na uroczystości chrztu walczaka dziękował Piotr Przytocki. - Widać jak wiele pracy zostało włożone, aby ten blok energetyczny powstał - mówił.
Dodał, że w Krośnie powstaje coś nowego, co ma przysporzyć miastu korzyści.
Prezydent Przytocki tłumaczy, że inwestycja ma zamknąć cykl zagospodarowania odpadów w mieście. - Mamy na celu wyprodukowanie energii cieplnej, którą wykorzystamy do podgrzewania wody oraz energii elektrycznej, którą wykorzystamy do ładowania autobusów i oświetlenia ulic - mówi.
Powstający w Krośnie blok energetyczny będzie służył do termicznego przetwarzania pozostałości z sortowania odpadów oraz do produkcji w skojarzeniu energii cieplnej (moc 6,4 MW) i energii elektrycznej (1,6 MW) na bazie tego paliwa. Rocznie ma być spalanych ok. 22 tys. ton pozostałości z sortowania odpadów.
- Inwestycja ta istotnie poprawi efektywność pracy krośnieńskiej elektrociepłowni i pozwoli nam zminimalizować, a docelowo nawet odejść od użycia węgla w Elektrociepłowni Krosno - podkreśla Janusz Fic.
Zaznacza, że powstający w Krośnie blok energetyczny będzie obiektem nowoczesnym, spełniającym wszystkie normy środowiskowe i bezpieczeństwa dla otoczenia.
Inwestycja powstaje w ramach projektu "Zintegrowany system gospodarki odpadowo- energetycznej w Regionie Południowym województwa podkarpackiego - II etap", na który Krośnieński Holding Komunalny pozyskał dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Wykonawcą budowy jest polsko-francuskie konsorcjum firm Instal Warszawa S.A. I TIRU S.A. Wartość przedsięwzięcia to ponad 135 mln zł (brutto).
Zdjęcia: Krośnieński Holding Komunalny, Tomasz Jefimow