Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 23:34
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wspólnie z wójtem Wojaszówki upiekli chleb na Wigilię

W ramach akcji "Zimowe chlebowe wieczory w Gminie Wojaszówka", od ponad dekady Wójt wraz z Kołami Gospodyń Wiejskich, szkołami, Paniami Seniorkami, zachęcają do kultywowania tradycji pieczenia chleba. Sprzyjają temu długie zimowe wieczory, które można wykorzystać, piekąc chleb dla najbliższych. Wbrew pozorom nie potrzeba na to zbyt wiele wysiłku, wystarczy trochę chęci, aby upiec własny bochenek.
  • Źródło: Gmina Wojaszówka
Wspólnie z wójtem Wojaszówki upiekli chleb na Wigilię

Źródło: Gmina Wojaszówka

Tuz przed świętami, wraz z Panią sołtys Barbarą Stefańską oraz z dziećmi ze szkoły podstawowej  zainaugurowaliśmy w dworze w Ustrobnej, akcję "Zimowe chlebowe wieczory w Gminie Wojaszówka". Wspólnie upiekliśmy chleby na wigilię szkolną oraz dla naszych seniorów z domu Senior Wigor w Łączkach Jagiellońskich. - mówi Wójt Gminy Wojaszówka - Sławomir Stefański.

Ważne, aby mieć sprawdzony przepis. W tej sprawie warto poradzić się naszych mam, babć lub gospodyń działających w kołach. Dla potrzeb osób szukających sprawdzonego przepisu stworzono zakładkę na stronie internetowej gminy Wojaszówka, w której umieszczone są przepisy na chleb od naszych gospodyń. 

PRZEPIS NA CHLEB

Poniżej sprawdzony przepis, który przewiduje jednorazowe upieczenie 3 bochenków w piekarniku (3 brytfanki "keksówki").

I. ETAP:

W 1/2 szklanki ciepłego mleka, posłodzonego 2 płaskimi łyżkami cukru rozpuszczamy 15-17 dag drożdży i odstawiamy na pół godziny w ciepłe miejsce (pamiętajmy o dobraniu wysokiego naczynia do wyrośnięcia drożdży).

Do drugiego naczynia (min. 20 litrów) wsypujemy następujące składniki:

  • 20-30 dag słonecznika (łuskanego),
  • 20-30 dag pestek z dyni (łuskanych),
  • 25-30 dag płatków owsianych,
  • 2-5 dag kminku,
  • 2 płaskie łyżki soli.

Powyższe składniki mieszamy i zalewamy 1 litrem przegotowanego mleka i 1 litrem przegotowanej wody. Pozostawiamy aby ziarna napęczniały.

II. ETAP:

Wyrośnięte drożdże (po około 30 minutach) łączymy z namoczonymi ziarnami i odstawiamy na ok. 10-20 minut w ciepłe miejsce (uwaga żeby nie były zbyt gorące, bo można zwarzyć drożdże). Zaczyn należy otulić kocem lub pierzyną.

III. ETAP:

Kolejny etap jest bardzo przyjemny, bo można usiąść przed telewizorem i przy ulubionym serialu poczekać, aż zaczyn wyrośnie. W międzyczasie przesiewamy mąkę 50 pszenną – od 2 do 2,5 kg oraz mąkę żytnią – od 20 do 50 dag (najlepiej, aby mąka pochodziła z lokalnego młyna). Najpierw do zaczynu dodajemy stopniowo mąkę pszenną i miesimy. Następnie dodajemy mąkę żytnią i dalej miesimy ciasto minimum pół godziny, do momentu, aż ciasto zacznie „odchodzić od ręki". Jeśli ktoś ma więcej czasu i siły może zarabiać ciasto do godziny czasu. Zarobione ciasto stawiamy na piecu, przy kaloryferze albo pod pierzyną. Pozostawiamy go na czas od 30 minut do 1 godziny. W tym czasie nie wolno tupać, robić przeciągów oraz kłócić się, bo ciasto nie wyrośnie.

IV. ETAP:

"Keksówki" nacieramy margaryną, smalcem lub masłem i posypujemy płatkami owsianymi lub makiem. Dzięki temu bochenki po upieczeniu ładnie odchodzą od brytfanki.

Piekarnik ustawiamy na 200°C. Przekładamy wyrośnięte ciasto do brytfanek i umieszczamy w piekarniku. Nie czekamy aż piekarnik osiągnie 200°C, ponieważ najlepiej gdy temperatura w piekarniku wzrasta już z chlebem w środku. Pieczemy 1 godzinę i 10 minut. W piekarniku elektrycznym pieczemy 40 minut (podgrzewanie dolne i górne), a po 40 minutach tylko podgrzewanie dolne do osiągnięcia w sumie czasu 1 godziny i 10 minut. Po tym czasie wyłączamy piekarnik. Chleb można zostawić w wyłączonym piekarniku jeszcze na pół godziny i gotowe. Wyciągamy i kosztujemy. Smacznego!

Na naszej stronie internetowej w zakładce "ZIMOWE CHLEBOWE WIECZORY" prezentujemy wypróbowane przepisy gospodyń działających w kołach. Jeżeli ktoś chciałby podzielić się swoim sprawdzonym przepisem to prosimy przesłać na adres: [email protected].

"Zimowe chlebowe wieczory w Gminie Wojaszówka" to nie tylko zimowe wypieki, to przede wszystkim rodzinne przekazywanie umiejętności pieczenia chleba następnym pokoleniom, tak aby tradycja i umiejętności pieczenia przetrwały wśród kolejnych pokoleń. 

W tych trudnych czasach, szalejących cen i rosnącej inflacji, warto zwolnić, zrelaksować się, odpocząć i wraz z rodziną upiec w domu chleb miłości i zgody dla rodziny i najbliższych. - dodaje Sławomir Stefański. 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama