Pierwsza Krośnianka 2024 roku w chwili urodzenia ważyła 3 650 gramów i mierzyła. 55 cm. Szczęśliwym rodzicom – Izabeli i Łukaszowi Nowakom – gratulacje i zestaw upominków (talon na zakupy w wysokości 1000 zł, pamiątkowa maskotka i koszulka "Pierwszej Krośnianki") przekazał wiceprezydent Krosna, Bronisław Baran.
- To symboliczny gest, którym chcemy pokazać, że wspieramy i będziemy wspierać mieszkańców od urodzenia aż do lat dorosłych - mówi wiceprezydent Baran.
Marysia jest trzecim dzieckiem państwa Nowaków. W domu czekają na nią 9-letnia siostra i 6-letni brat.
Aleks – Pierwszy Mieszkaniec Powiatu Krośnieńskiego w 2024 roku
Syn Anny Ziajor i Patryka Siwaka z Jedlicza to pierwsze dziecko urodzone w krośnieńskim szpitalu w 2024 roku. Dziś (2 stycznia) Aleksa odwiedziła delegacja ze starostwa powiatowego i Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego. Dla szczęśliwych rodziców były życzenia, kwiaty i bon na zakupy.
Aleks w chwili urodzenia ważył 3 370 gramów i mierzył 56 cm, otrzymał 10 punktów w skali Apgar. To drugie dziecko państwa Anny Ziajor i Patryka Siwaka z Jedlicza.
Gratulacje oraz życzenia zdrowia, wytrwałości w nowej roli życia złożył starosta krośnieński Jan Pelczar. Szczęśliwym rodzicom wręczył talon o wartości 2 tys. zł na wyprawkę dla maluszka, pluszowego misia oraz kwiaty dla mamy.
- To wyjątkowy dzień i wielka radość nie tylko dla rodziców, ale również całej lokalnej społeczności - podkreśla Jan Pelczar.
Rodzice Aleksa otrzymali również gratulacje i upominek z rąk Leszka Kwaśniewskiego, dyrektora krośnieńskiej lecznicy.
W ciągu dwóch dni 2024 roku w krośnieńskim szpitalu urodziło się już czworo dzieci (dwie dziewczynki i dwóch chłopców).
Rodzi się coraz mniej dzieci
W 2023 roku w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie urodziło się 686 dzieci. To znacznie mniej niż w 2022 roku, w którym urodziło się 871 dzieci.
- Owszem jest to duży spadek urodzeń, ale w porównaniu z ogólnymi liczbami w Polsce, gdzie spadek wynosi około 60 procent, to i tak jesteśmy zadowoleni, że tylko taki - mówi dr n. med. Janusz Słowik, kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego krośnieńskiego szpitala.
Przyznaje, że do takich statystyk przyczynia się wiele czynników. Dodaje, że szansą na poprawę, nie dzietności, jest odwrócenie sytuacji ekonomicznej i poprawienie opieki. - Każda pacjentka powinna mieć dostęp do badań prenatalnych i bardzo dobrych warunków porodu- mówi dr Janusz Słowik.
Jeszcze w tym miesiącu w krośnieńskim szpitalu mają się rozpocząć bezpłatne zajęcia w szkole rodzenia. Będą mogli z nich skorzystać przyszli rodzice z Krosna i powiatu krośnieńskiego.