Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 22:25
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

XVI Obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu. Uroczystości w Krośnie

Do 27 stycznia na Podkarpaciu potrwają uroczystości związane z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Dziś (15 stycznia) zorganizowano je w Krośnie – na cmentarzu żydowskim przy ul. Sarny, ul. Franciszkańskiej (przy pamiątkowej tablicy ulokowanej w miejscu getta żydowskiego) oraz w Piwnicy PodCieniami.
XVI Obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu. Uroczystości w Krośnie

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu organizowane są już po raz szesnasty. Odbywać się będą w kilkunastu miastach i miejscowościach regonu m.in. w Krośnie, Rzeszowie, Korczynie, Przemyślu, Lubaczowie, Jarosławiu, Leżajsku, Kołaczycach, Mielcu, Dukli i w Sanoku. W ich trakcie odbywają się modlitwy za pomordowanych Żydów, prelekcje, wykłady, sesje naukowe poświęcone stosunkom polsko-żydowskim, kulturze i zagładzie. Prezentowane są pokazy filmowe, okolicznościowe wystawy oraz wspomnienia ocalałych świadków tamtych wydarzeń.

W Krośnie uroczystości związane z XVI Obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu zorganizowały władze miasta, Muzeum Rzemiosła i Muzeum Podkarpackie w Krośnie, Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. 

Krośnieńskie uroczystości rozpoczęły się wspólną modlitwą na cmentarzu żydowskim przy ul. Ks. Władysława Sarny. Pamięć krośnieńskich Żydów uczczono też w miejscu dawnego getta żydowskiego przy ul. Franciszkańskiej. 

- Pamięć tego, co się zdarzyło podczas II wojny światowej powinna być utrwalona, powinna być też przestrogą dla wszystkich, którzy mają różne pomysły na naszą współczesną rzeczywistość - mówi Piotr Przytocki, prezydent Krosna.  

Marta Rymar, dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie podkreśla, że zachowanie pamięci jest bardzo ważne. - Organizujemy te dni nie tylko po to, żeby przypominać, co się działo ze społecznością żydowską, ale również z Polakami, Ukraińcami, Łemkami. Wiemy, że miasto zamieszkiwała społeczność wielokulturowa i ginęli nie tylko Żydzi. Dlatego przypominanie o tym, co się wydarzyło jest ważne nie tylko dla społeczności krośnieńskiej ale też całego świata - mówi.  

Organizatorzy XVI Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Krośnie zaprosili też mieszkańców na wykład prof. Elżbiety Rączy. Tematem były skomplikowane stosunki polsko żydowskie w czasie holokaustu.

"Paradis Judaeorum. W poszukiwaniu utraconej historii i kultury żydowskiej"

Na wystawę pod tym tytułem zaprasza Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Rozpoczyna ona w salach wystaw czasowych Piwnica PodCieniami cykliczną prezentację dziedzictwa kulturowego społeczności żydowskiej.

Wystawa prezentuje różne aspekty życia religijnego i codziennego polskich Żydów. Jest opowieścią o tym, co wyróżnia Żydów spośród innych narodów zamieszkujących ziemie polskie, a więc głównie o świętach i uroczystościach religijnych a także obyczajach i zwyczajach codziennego życia. 

- Powstała dzięki kolekcji i zbiorom prywatnym rodziny Koszczanów z Dukli oraz zbiorom Ośrodka Dokumentacji i Historii Ziemi Żmigrodzkiej-Muzeum im. Leona Karcińskiego w Nowym Żmigrodzie - mówi Marta Rymar

Dodaje, że kaligrafie hebrajskie prezentowane na ekspozycji wykonane są przez Kamilę Koszczan, a wycinanki żydowskie autorstwa artystki plastyk Ingi M. Marczyńskiej. Fotografie ilustrujące problematykę wystawy pochodzą ze zbiorów Rafała Barskiego oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Wystawa będzie czynna do 28 marca.


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama