W ramach projektu wybudowane będą nowe obiekty oraz odrestaurowane obecne. Modernizację przejdzie też park. Unowocześniony zostanie sposób prezentacji unikalnych zasobów historycznych oraz literackich. Zapewniona zostanie lepsza ochrona zabytków poprzez instalację systemów bezpieczeństwa.
- Powierzchnia ekspozycyjna zwiększy się dwukrotnie - mówi Paweł Bukowski, dyrektor Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.
Będzie to możliwe dzięki budowie nowego obiektu wystawowo-administracyjnego. Zaplanowano w nim zarówno pomieszczenia ekspozycyjne, magazyny zbiorów, sala konferencyjno-widowiskowa, pracownie działów merytorycznych, pomieszczenia biurowo-administracyjne, pokoje gościnne, sala konsumpcyjna oraz punkt informacyjny i pomieszczenia gospodarcze.
Zakup wyposażenia do nowego budynku będzie obejmował m.in. sprzęt do ochrony i prezentacji zbiorów oraz do prowadzenia działalności edukacyjno- kulturalnej, naukowej i gospodarczej.
Obok budynku urządzony będzie parking.
Paweł Bukowski podkreśla, że w tej chwili muzeum nie jest w stanie pokazać wszystkich eksponatów. - A mamy sporo pamiątek unikatowych w skali świata - mówi. Dodaje, że lepiej wyeksponowane będą też wystawy czasowe.
Inwestycja obejmie też renowację i modernizację zabytkowego parku, m.in.:
- wykonanie nawierzchni w obrębie alei i parkingu przy obiektach muzealnych,
- remont stawu (oczyszczenie, pogłębienie, profilowanie i umocnienie linii brzegowej),
- montaż obiektów małej architektury – stylowej kładki drewnianej oraz altany, 31 ławek i koszy,
- wykonanie ekspozycji dla dzieci „Grota krasnoludków",
- wykonanie i montaż postaci krasnoludków i sierotki Marysi
Dyrektor Paweł Bukowski dodaje, że odrestaurowany będzie drzewostan parkowy. Remont przejdzie też ogrodzenie.
Projekt obejmuje także remont zabytkowego dworku oraz budynku Lamusa. Zaplanowano modernizację instalacji systemu bezpieczeństwa: instalacji wykrywania i sygnalizacji pożaru, sygnalizacji włamania i napadu oraz monitoringu wizyjnego.
Wartość projektu wynosi 17 654 190 zł. Źródła finansowania projektu to Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 (12 200 050 zł) oraz pieniądze z budżetu województwa (5 454 140 zł).
- Tak dużych pieniędzy dla muzeum w Żarnowcu jeszcze nie było - mówi Piotr Pilch, wicemarszałek województwa.
Dodaje, że to cieszy, bo samorząd województwa stara się inwestować w kulturę. - Kultura jest jednym z naszych priorytetów - podkreśla. - Ważne dla nas jest to, by miejsca muzealne były atrakcyjne dla zarówno dla osób starszych, jak i i młodzieży - mówi.
Dyrektor Paweł Bukowski podkreśla, że dzięki projektowi zwiększy się dostępność placówki dla osób z niepełnosprawnościami.
Muzeum w Żarnowcu jest największą instytucją muzealną o charakterze biograficzno-literackim w Polsce, a jednocześnie posiada najwięcej zgromadzonych zbiorów i pamiątek po Marii Konopnickiej. Prowadzi aktywną i bogatą działalność edukacyjno-kulturalną i naukowo-badawczą. Organizuje konferencje i sympozja naukowe oraz prowadzi prace dokumentacyjne.
Wkrótce mają ruszyć przetargi na poszczególne inwestycje. Całość ma być gotowa do 30 czerwca 2025 roku.