Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 01:22
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Branżowe Centrum Umiejętności przy krośnieńskiej „Naftówce”. Miasto szuka wykonawcy

Projekt, dzięki któremu na terenach Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie powstanie Branżowe Centrum Umiejętności, ma wartość ponad 13 milionów złotych. 11 milionów złotych to dofinansowanie Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Branżowe Centrum Umiejętności przy krośnieńskiej „Naftówce”. Miasto szuka wykonawcy

Autor: krosno112.pl

Na Podkarpaciu powstanie pięć Branżowych Centrów Umiejętności. Będą działać w dziedzinach energetyki, elektroniki, pomoc społeczna oraz technika weterynaryjna. W Krośnie będą prowadzone kursy i szkolenia branżowe z zakresu geologii, górnictwa otworowego i sieci gazowych.

Władze miasta przypominają, że z inicjatywą utworzenia BCU wyszła dyrektor Naftówki Joanna Kubit i nauczyciele, którzy wspólnie opracowali projekt jego powstania BCU. 

Joanna Kubit tłumaczy, że Branżowe Centrum Umiejętności będzie bardzo dużym wsparciem kształcenia zawodowego. Zaznacza, że uczniowie zakończą edukację w szkole nie tylko z kwalifikacjami zawodu, w którym się uczyli, ale też z dodatkowymi kursami umiejętności. 
Wylicza, że będą to na przykład kursy spawalnicze, czy zgrzewania doczołowego.

Branżowe Centrum Umiejętności przy krośnieńskiej "Naftówce" ma powstać pomiędzy szkołą a dyskontem spożywczym. Ma to być praktycznie zeroemisyjny obiekt, który będzie wykorzystywać nowoczesne technologie i rozwiązania w obszarze energetyki – m.in. pompy ciepła i wodór.

Na wsparcie stworzenia 120 Branżowych Centrów Umiejętności MEN przeznaczyło 1,4 mld zł. Procedurę konkursową prowadziła Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. W pierwszym naborze wpłynęło 90 wniosków. Wśród nich najlepszym okazał się projekt krośnieńskiej "Naftówki".

Partnerami BCU w Krośnie są Stowarzyszenie Naukowo-Technicznym Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego, Orlen (sanocki oddział PGNiG) oraz Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. 

Władze miasta szukają wykonawcy inwestycji. Do 16 lutego zainteresowane firmy mogą składać oferty w przetargu. 

Zgodnie z jego specyfikacją na dwóch działkach (ok. 0,38 ha) ma być wybudowany budynek o powierzchni ok. 550 metrów kwadratowych, drogi, chodniki, parking. Zaplanowano też budowę podziemnego zbiornika retencyjnego i pionowych wymienników ciepła. 

Wykonawca będzie musiał zająć się wyburzeniem dwóch budynków (magazynowego i gospodarczego, byłej strzelnicy).

Zmieni się też zieleń. Część drzew będzie wycięta. Ale będą nowe nasadzenia. Wzdłuż elewacji południowo-zachodniej nowego budynku zaplanowano m.in. roślinność pnącą, która będzie rozrastać się po elementach lekkiej ściany osłonowej, a na części ścian od strony północnej – tzw. "ogród wertykalny".

Okres realizacji zamówienia został ustalony na 8 miesięcy od dnia zawarcia umowy. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama