Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego NFZ informuje, że w Polsce w 2018 roku na cukrzycę chorowało 2,86 mln dorosłych osób (czteroletnia chorobowość rejestrowana na podstawie danych o zrealizowanych świadczeniach), a w 2022 roku liczba ta wzrosła do 3,11 mln.
- Koszt świadczeń, wyrobów medycznych i leków stosowanych w cukrzycy wyniósł w 2022 roku w skali kraju około 2,5 mld zł, w 2018 roku było to 1,9 mld zł - mówi Rafał Śliż.
Rzecznik NFZ w Rzeszowie podkreśla, że nieleczona lub leczona niewłaściwie cukrzyca może doprowadzić do licznych komplikacji – m.in. udaru, ślepoty, niewydolności nerek i choroby wieńcowej.
Niebezpieczna dla zdrowia jest także cukrzyca niezdiagnozowana (stan podwyższonego stężenie glukozy we krwi, czyli hiperglikemia).
- Przewlekła hiperglikemia może powodować uszkodzenie, zaburzenie czynności i niewydolność różnych narządów, zwłaszcza oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych - tłumaczy Rafał Śliż.
Ilu mieszkańców Podkarpacia choruje na cukrzycę?
Z danych NFZ wynika, że w ubiegłym roku, ponad 97 tys. mieszkańców Podkarpacia korzystało z pomocy medycznej z powodu cukrzycy.
- To bardzo duża liczba, która niestety z roku na rok ulega zwiększeniu. Średnio 4,5 procent mieszkańców naszego województwa jest zdiagnozowanymi cukrzykami. Jednak nie w każdym powiecie liczba ta jest taka sama - mówi Rafał Śliż.
Okazuje się, że najzdrowsi są mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego (3,4 proc. chorych), dębickiego (3,6 proc.), mieleckiego (3,7 proc.), leskiego (3,8 proc.) oraz niżańskiego (3,9 proc.).
W powiatach leżajskim, rzeszowskim, sanockim, łańcuckim, bieszczadzkim, jarosławskim, przeworskim, przemyskim, ropczycko-sędziszowskim, strzyżowskim, lubaczowskim, krośnieńskim, stalowowolskim i Rzeszowie zachorowalność jest na poziomie 4,1-4,9 proc.
W powiecie tarnobrzeskim zachorowalność wynosi 5 proc., w Tarnobrzegu i powiecie brzozowskim 5,2 proc., a w powiecie jasielskim 5,6 proc.
Najwięcej chorych mieszka w Krośnie (5,7 proc.) oraz w Przemyślu (6,1 proc.).
Jak wygląda profilaktyka cukrzycy?
Zapobieganie rozwojowi powikłań cukrzycowych obejmuje wiele działań, które mają na celu ograniczenie szkodliwego wpływu choroby na organizm człowieka. Istotnym elementem w profilaktyce i leczeniu cukrzycy typu 2 jest zbilansowana dieta i aktywność fizyczna, a także regularne badania profilaktyczne.
- Nawet pół godziny ćwiczeń każdego dnia realnie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę. Ważne, aby utrzymywać przynajmniej umiarkowaną aktywność, czyli taką, gdy mówienie do drugiej osoby podczas wysiłku przychodzi z trudem - mówi Rafał Śliż.
Dodaje, że aktywność fizyczna jest istotna nie tylko w przypadku prewencji cukrzycy typu 2, ale również właściwej jej kontroli.
Niemniej ważna w zapobieganiu choroby jest właściwa dieta, najlepiej bez nadmiaru cukrów i tłuszczy. W zamian bogata w warzywa i owoce (z przewagą warzyw). Warto unikać produktów wysokokalorycznych i wysokoprzetworzonych oraz używek.
- W popularyzowaniu zdrowej diety i właściwego żywienia pomaga portal Narodowego Funduszu Zdrowia "Diety NFZ" – gdzie każdy znajdzie bezpłatne plany żywieniowe, z przepisami i listami zakupów, z informacją o wartości odżywczej produktów, z możliwością zamiany posiłków według indywidualnych gustów - informuje Rafał Śliż.
Tłumaczy, że plany żywieniowe NFZ oparte są na diecie DASH – uważanej za najzdrowszą i najlepiej przebadaną dietę świata. Z portalu (kliknij TUTAJ) korzysta już niemal 800 tys. Polaków.