Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 21 września 2024 06:47
Reklama
Reklama
Reklama

Europejska jakość edukacji – Muzeum Rzemiosła w Krośnie podsumowuje projekt Erasmus+

„Europejska jakość edukacji w Muzeum Rzemiosła w Krośnie” to pierwszy realizowany przez krośnieńską instytucję kultury projekt Erasmus+. Dzięki dofinansowaniu 12 pracowników muzeum wzięło udział w międzynarodowym kursie oraz obserwacji pracy w zagranicznych muzeach: w Portugalii i we Włoszech – na Sycylii. Projekt współfinansowany był przez Unię Europejską.
  • Źródło: Muzeum Rzemiosła w Krośnie
Europejska jakość edukacji – Muzeum Rzemiosła w Krośnie podsumowuje projekt Erasmus+

Realizowany projekt dobiega końca, co jest dobrym momentem na podsumowanie. Choć kulminacyjnym momentem projektów tego typu są wyjazdy zagranicę, to cały projekt trwa aż 16 miesięcy i obejmuje wiele działań. Przed wyjazdem na zagraniczne mobilności pracownicy muzeum wzięli udział w zajęciach z języka angielskiego, a także z przygotowania kulturalnego, merytorycznego, psychologicznego, a także z zielonego ładu i zrównoważonego rozwoju.

W ramach wyjazdów zagranicznych pięcioosobowa grupa muzealników odbyła specjalistyczny, międzynarodowy kurs „Andragogika w praktyce” w Faro w Portugalii. W kursie brały udział także osoby z innych krajów. Oprócz zdobytej wiedzy była to także okazja do rozmów, wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów. 

Oprócz kursu dwie niewielkie grupy pracowników wyjechały na job shadowing, czyli obserwację pracy do dwóch zagranicznych muzeów: Parco Museo Jalari w miejscowości Barcellona Pozo di Gotto na Sycylii (4 osoby), oraz Museu Municipal de Faro w Portugalii (3 osoby). Pracownicy Muzeum Rzemiosła, zgodnie z założeniami projektu skupiali się głównie na obserwacjach pod kątem pracy z osobami dorosłymi. Pobyt w tamtejszych instytucjach kultury pozwolił na wdrożenie dobrych praktyk w tym z zakresu rozwiązań organizacyjnych i usprawnienia pracy muzeum. Dzięki możliwości obserwacji pracy portugalskich i włoskich muzealników udało się przemyśleć własną ofertę kulturalną, zaczerpnąć doświadczenia i inspiracji. W momencie, w którym Muzeum Rzemiosła jest w trakcie wielkiej przemiany i planowania nowej oferty, doświadczenia te były bezcenne.

Pobyt na mobilnościach w ramach Erasmus+ to także czas na zwiedzanie, poszerzanie horyzontów, poznawanie innych kultur, historii i kuchni. Obecnie Muzeum Rzemiosła rozpoczęło realizację kolejnego projektu tego typu, w ramach którego pracownicy wyjadą na kursy i obserwację pracy tym razem w Hiszpanii.

Współfinansowane przez Unię Europejską.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ