Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 stycznia 2025 01:19
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Branżowe Centrum Umiejętności będzie też w krośnieńskim "Mechaniku"

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji zaakceptowała projekt budowy Branżowego Centrum Umiejętności przy Zespole Szkół Mechanicznych w Krośnie. Będzie działać w dziedzinie przemysłu lotniczego.

Autor: Tomasz Jefimow

Konkurs na Branżowe Centra Umiejętności ogłosiła Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji na wniosek środowisk biznesowych oraz ministra edukacji. W Polsce takich ośrodków ma być 120. 

Na udział w konkursie zdecydowały się dwie krośnieńskie szkoły – "Naftówka" i "Mechanik".

W przypadku Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych Branżowe Centrum Umiejętności, w którym będą prowadzone kursy z zakresu geologii, górnictwa otworowego i sieci gazowych, powstanie za pond 13 mln zł. Przetarg już został ogłoszony.

Projekt „Mechanika” jest droższy. Ma wartość ok. 16 mln zł i składa się z dwóch części – remontowo-inwestycyjnej i szkoleniowo-edukacyjnej. 

- W najbliższym czasie rozpocznie się część inwestycyjna projektu, która obejmie przebudowę i adaptację istniejących budynków ZSM w Krośnie na potrzeby BCU, zagospodarowanie terenu oraz dostawę niezbędnego wyposażenia - informuje Bogdan Adamski, dyrektor krośnieńskiego "Mechanika".

Wylicza, że zakres prac obejmie przebudowę, rozbudowę i nadbudowę budynku garażowego, montaż instalacji fotowoltaicznej, modernizację i remont pracowni zawodowych oraz auli w budynku A w Centrum Kształcenia Zawodowego. Zmieni się też zagospodarowanie terenu w okolicach budynku A i D oraz przy wjeździe do CKZ i BCU. 

Bogdan Adamski podkreśla, że laboratoria i pracownie z branży szkolenia lotniczego oraz przemysłu lotniczego będą mieć wpływ na organizację szkoleń dla młodzieży i dorosłych. - Projekt swoim zasięgiem ogarnia teren całej Polski - zaznacza.

Przypomina, że szkoła ma już zaplecze lotnicze. - Między innymi laboratoria nawigacji, radionawigacji, silników lotniczych, obsługi hangarowej - wylicza Bogdan Adamski. Dodaje, że "Mechanik" ma też dostęp do lądowiska Iwonicz. - Prowadzone są tam szkolenia lotnicze dla uczniów technikum w oparciu o własną flotę powietrzną oraz inną infrastrukturę dydaktyczną lotniczą - mówi.

W zaplanowanych przedsięwzięciach szkoleniowych w Branżowym Centrum Umiejętności krośnieńską szkołę wesprą: Lubelski Klaster Zaawansowanych Technologii Lotniczych, Stowarzyszenie Dolina Lotnicza, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej (Krajowa Sekcja Lotnicza),  Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie oraz Aeroklub Podkarpacki Szkoła Lotnicza w Krośnie.

- Centrum zrealizuje nowy rodzaj i poziom współpracy z instytutami i ośrodkami badawczymi w zakresie rozwoju umiejętności na potrzeby przemysłu lotniczego - zaznacza Bogdan Adamski

Dodaje, że głównym celem projektu jest wsparcie przygotowania kadr na potrzeby nowoczesnej gospodarki w przemyśle lotniczym w Polsce. 

Na przełomie 2024 i 2025 roku w oparciu o nową infrastrukturę dydaktyczną mają się rozpocząć szkolenia. - Zajęcia będą prowadzić najlepsi specjaliści i trenerzy wskazywani przez firmy lotnicze w Polsce - mówi Bogdan Adamski

Zaznacza, że zajęcia będą wsparciem dla obecnych kierunków kształcenia w ZSM w dziedzinach: automatyka i robotyka, mechatronika, mechanika, mechanika i awionika lotnicza. 

Kursy i szkolenia, które będą prowadzone w ZSM w Krośnie:

  • podstawy metrologii i obróbki skrawaniem
  • operator obrabiarek skrawających
  • wprowadzenie do projektowania CAD/CAM
  • podstawy obsługi i programowania sterowników PLC
  • podstawy obsługi i programowania robotów przemysłowych
  • obsługa dronów i ich wykorzystanie w lotnictwie
  • EWIS w praktyce warsztatowej, obsługa techniczna agregatów lotniczych
  • systemy awioniczne statków powietrznych
  • obsługa techniczna samolotów lekkich
  • wstęp do metod badań nieniszczących – NDT
  • technika strukturalnych napraw kompozytowych
  • ciągła zdatność do lotu – CAMO
  • system zarządzania bezpieczeństwem w lotnictwie – SMS
  • obsługa sprzętu lotniczego GSE Ground Service Equipment
  • naprawy strukturalne – blacharskie
  • wprowadzenie do GEM FAM
  • język angielski techniczny w dokumentacji lotniczej

- Wszystkie kursy i szkolenia będą się kończyły uzyskaniem certyfikatu uznawanego na rynku pracy. Warto nadmienić, że będą one bezpłatne - mówi Bogdan Adamski.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ