Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 22:34
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Co zrobić, by na drogach było bezpieczniej? Konferencja w Krośnie

W piątkowy (16 lutego) wieczór w sali bankietowej restauracji Portius odbyła się konferencja "Bezpieczeństwo na drodze w powiecie krośnieńskim". Dedykowana była mieszkańcom Krosna oraz powiatu.
Co zrobić, by na drogach było bezpieczniej? Konferencja w Krośnie

Autor: Tomasz Jefimow

Wydarzenie zorganizowali: posłanka Joanna Frydrych, Komenda Miejska Policji w Krośnie oraz ZP LOK Krosno. Patronatem objęli je wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul i prezydent Krosna Piotr Przytocki. 

- Bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest bardzo istotne, bo praktycznie większość społeczeństwa jest jego uczestnikami - podkreśla Joanna Frydrych

Dodaje, że konferencja została zorganizowana, by kształtować świadomość i przekazać wiedzę fachowców.

Teresa Kubas-Hul zaznacza, że funkcjonariusze policji to nie tylko osoby, które karzą. - Dzielą się też wiedzą i doświadczeniem, po to żebyśmy postępowali w taki sposób, by nie narażali swojego życia, ale też i innych - mówi. 

O dobrej współpracy władz Krosna z policjantami mówił prezydent Piotr Przytocki. - To nie tylko święto policji i okazjonalne uroczystości, na których się spotykamy, ale przede wszystkim robocze spotkania, na których są omawiane kwestie bezpieczeństwa - zaznaczył.  

Podkreślił, że wspólna praca ma na celu m.in. uspokojenie ruchu drogowego. - Żeby był mniej chaotyczny, czy wymuszający różne dziwne sytuacje - mówił.

Podkom. Paweł Buczyński, oficer prasowy KMP w Krośnie otwierając konferencję zwrócił uwagę, że każdy ma wpływ na bezpieczeństwo. - Statystyczny Kowalski niejednokrotnie przez swoją nonszalancję, brawurę i arogancję decyduje niestety o czyimś życiu i zdrowiu - mówił. 

Podkreślił, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat świadomość społeczna i odpowiedzialność za innych uczestników ruchu zwiększyła się. - 10 lat temu liczba wypadków na drogach Krosna i powiatu wyniosła 130 a 8 osób niestety straciło życie. 3 lata później odnotowaliśmy rekordowo niski wynik – 37 wypadków. Ale cóż z tego, jak 12 osób straciło życie na drogach - wylicza podkom. Paweł Buczyński.

Czytaj też:

Policyjna statystyka stanowiła niewielką część konferencji. - Chcieliśmy od niej uciec - mówi podkom. Paweł Buczyński.

Tłumaczy, że osią spotkania była analiza i studium zdarzeń, które wydarzyły się na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat na drogach Krosna i powiatu.

Opowiadał o nich nadkom. Krzysztof Belczyk, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego krośnieńskiej komendy. 

- Z analizy statystyk wynika, że mamy trzy groźne przyczyny wypadków drogowych – niedostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu i niezachowanie bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego - zaznacza.

Zwraca uwagę, że Polska jest na 21 miejscu na 27 państw pod względem wypadków ze skutkiem śmiertelnym. - Zaraz za nami jest Rumunia, Bułgaria i Chorwacja - mówi. Dodaje, że na 100 wypadków mamy aż 11 ze skutkiem śmiertelnym. 

Nadkom. Krzysztof Belczyk przyznaje, że w Niemczech jest 7 razy więcej wypadków niż w Polsce. - Ale tam na sto wypadków giną dwie osoby - mówi.

Dodaje, że infrastruktura drogowa oczywiście ma na to wpływ. - Ale największy mamy my sami - podkreśla.



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ