Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 22 kwietnia 2025 08:43
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Fundacja Pasjonauci apeluje o konsultacje społeczne w trzech istotnych sprawach dla Krosna

Trzy kwestie stojące przed lokalnym samorządem w Krośnie - inicjatywa budowy pomnika generała Stanisława Maczka, problematyka statutów jednostek pomocniczych oraz kontrowersje dotyczące regulaminu boiska "Kort" - stały się obiektem zainteresowania Fundacji Pasjonauci, która postuluje przeprowadzenie konsultacji społecznych w celu rozwiązania tych spraw.
Fundacja Pasjonauci apeluje o konsultacje społeczne w trzech istotnych sprawach dla Krosna

Źródło: canva

Lokalizacja i wygląd pomnika generała Stanisława Maczka 

Dyrektor "Elektryka" w Krośnie zainicjował propozycję budowy pomnika dla upamiętnienia generała Stanisława Maczka, co spotkało się z jednomyślnym poparciem radnych miasta. Generał Maczek, który rozpoczął swoją wojskową karierę w Krośnie w 1918 roku, zasługuje na trwałe upamiętnienie w mieście. Jednakże, mimo zgody co do potrzeby postawienia pomnika, istnieje brak jednomyślności co do jego konkretnej lokalizacji.

Sugerowane miejsce umieszczenia pomnika znajduje się przy ulicy Krakowskiej, w pobliżu RCKP i PTTK, gdzie generał Maczek rozpoczął swoją karierę wojskową. Niemniej jednak, pomimo tej sugestii, radni miasta nie mogą dojść do porozumienia w kwestii precyzyjnej lokalizacji. Dodatkowo, mieszkańcy wyrażają zaniepokojenie co do planowanego wyglądu i charakteru pomnika.

W odpowiedzi na te obawy, planowane są konsultacje mające na celu zebranie opinii mieszkańców oraz wypracowanie rozwiązań, które zyskają powszechne poparcie społeczności lokalnej. Ich celem będzie ustalenie, czy pomnik powinien mieć charakter rzeźby, jak "ławeczka Maczka" w Edynburgu, czy też bardziej monumentalny obelisk, na wzór pomnika usuniętego z Placu Monte Cassino.

Sprawa statutów jednostek pomocniczych Krosna

Statuty jednostek pomocniczych Krosna są obarczone szeregiem błędów, w tym literówek i problemów z numeracją. Co więcej, dokumenty te są identyczne dla wszystkich jednostek, pomijając specyfikę poszczególnych dzielnic i osiedli. Ta jednolitość wraz z przedłużeniem kadencji samorządu terytorialnego przyniosła dodatkowe trudności, w tym ryzyko pozbawienia jednostek ich organów nawet na okres pół roku.

Ostatnia próba zmian w statutach nie odbyła się w ramach konsultacji społecznych i została przeprowadzona bez należytego uwzględnienia opinii mieszkańców. W efekcie, Wojewoda uchyliła aż 12 uchwał Rady Miasta. W lutym podjęto kolejną uchwałę, jednakże jej propozycja konsultacji nie spełnia standardów przeprowadzania konsultacji społecznych. Planowane konsultacje miałyby ograniczyć powszechność, wymuszając odniesienie się do propozycji zgłoszonych przez kilka lub jedną osobę, jeszcze przed ich rozpoczęciem.

W tych okolicznościach, prezydent Krosna powinien naszym zdaniem sam wystąpić do Wojewody o uchylenie uchwały, która próbuje narzucić mu przeprowadzenie iluzorycznych konsultacji. Takie konsultacje nie będą uznane za ważne,a Krosno niepotrzebnie traci czas i środki na próbę ich przeprowadzenia. Ze względu na zagrożenia związane z ryzykiem pozbawienia jednostek pomocniczych ich organów, na około pół roku, proponujemy by równolegle do doraźnej reakcji, rozpocząć realne, uwzględniające zasadę powszechności, konsultacje społeczne. Skutkiem tych konsultacji powinno być opracowanie propozycji rozwiązań, które będzie mogła przyjąc Rada Miasta Krosna - podaje w swoim uzasadnieniu Fundacja Pasjonauci.

Regulamin boiska "Kort" na osiedlu Tysiąclecia

Boisko "Kort" od lat budzi kontrowersje wśród mieszkańców. Część protestuje przeciwko jego istnieniu, z kolei młodzież chce mieć dostęp do tego miejsca. Chociaż wprowadzono regulamin działania boiska, to jego brak podstaw prawnych, danych kontaktowych do administratora oraz jego zawartość sugeruje, że został skopiowany z innego miejsca, być może szkolnego boiska. Fakt ten sprawia, że regulamin ten, wywieszony na ogrodzeniu, jest de facto nieważny.

W ramach “kompromisu”, w praktykę działania boiska “Kort” wprowadzono otwieranie i zamykanie boiska na kłódkę. Zamykanie boiska nie ma podstaw w wywieszonym regulaminie. Wskazań do zamykania i otwierania boiska, Straż Miejska, nie wywiązuje się prawidłowo z zadania. Strażnicy spóźniają się na otwarcie, lub przeganiają młodzież, zamykając boisko zbyt wcześnie - można przeczytać w uzasadnieniu.

Brak konsekwentnego przestrzegania ustalonych zasad budzi zastrzeżenia i negatywnie wpływa na relacje pomiędzy władzami a młodzieżą. 

Co dalej? 

W każdej z tych trzech spraw Fundacja Pasjonauci chce przeprowadzić konsultacje społeczne. Proponuje różnorodne formy m.in. protokołowane spotkanie otwarte czy pisemne i elektroniczne zbieranie uwag oraz opinii. Co będzie dalej? 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ