Wybór daty uroczystości nie był przypadkowy. Nadanie imienia rzeszowskiemu lotnisku odbyło się w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów w okresie niemieckiej okupacji.
W trakcie uroczystości na terenie terminala lotniska, Prezydent Andrzej Duda, w towarzystwie Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla oraz prezesa lotniska Adama Hamryszczaka, dokonał odsłonięcia pamiątkowej tablicy. Tablica ta, wykonana przez podkarpackiego artystę Arkadiusza Andrejkowa, zawierała wyjątkowy obraz Rodziny Ulmów. Po ceremonii kardynał Marcello Semeraro poświęcił odnowioną kaplicę oraz obraz błogosławionej Rodziny Ulmów.
Rodzina Ulmów, mieszkająca w Markowej, wykazała się niezwykłą odwagą podczas II wojny światowej, udzielając schronienia rodzinom żydowskim pomimo ryzyka dla własnego życia. Ich tragiczny los stał się symbolem poświęcenia i heroizmu. Podobne działania podejmowali również inni Polacy, ratujący Żydów w tym czasie, narażając się na podobne niebezpieczeństwo.
Jak podkreślają zarządzający portem lotniczym "równie bohaterska postawa towarzyszy od ponad dwóch lat całej załodze lotniska w Jasionce, która pomaga walczącej Ukrainie".