Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 14:37
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pięć rzeczy, których nie wiesz o piramidzie żywienia

Pięć rzeczy, których nie wiesz o piramidzie żywienia

Koncepcję “piramidy żywienia” być może pamiętasz ze szkoły. Aktualnie żyjemy w bardzo dynamicznym środowisku, nic zatem dziwnego, że i do piramidy wprowadzono pewne modyfikacje. Sprawdź, co warto wiedzieć o nowej piramidzie żywienia i jak zmienić codzienne nawyki na zdrowsze.

#1 Nacisk na aktywność fizyczną 

Obowiązująca aktualnie i przedstawiona w kształcie piramidy koncepcja zdrowego stylu życia nosi nazwę: “Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej”. Aktywność fizyczna znajduje się na samym dole piramidy (zaraz nad nią są warzywa i owoce - podstawa każdej odpowiednio zbilansowanej diety). Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia, dietetyków i twórców piramidy (ekspertów z Instytutu Żywności i Żywienia) zdrowy dorosły powinien być aktywny fizycznie codziennie przez co najmniej 30-45 minut. 

#2 Mniej soli, więcej ziół

W zaktualizowanej wersji piramidy żywienia umieszczono zioła. Świeże mieszanki ziół nie tylko poprawiają smak potraw, ale również dostarczają organizmowi cennych składników odżywczych. Poza tym są świetnym zamiennikiem soli, która spożywana w nadmiarze może zaburzać prawidłową pracę układu krwionośnego. W zdrowej diecie nie może zabraknąć między innymi: szałwii, mięty pieprzowej, rozmarynu, bazylii, kolendry i oregano. Procesy trawienne doskonale wspomagają rumianek i koper włoski, a tzw. “naturalnymi spalaczami tłuszczu” są cynamon i imbir. 

#3 Więcej błonnika 

Błonnik pokarmowy to ważny składnik zdrowej diety. Związek odpowiada za prawidłową pracę układu pokarmowego, reguluje ruchy jelit i rytm wypróżnień. Aktualnie obowiązująca piramida żywienia jasno wskazuje, że produkty bogate w błonnik powinny być składnikiem większości posiłków. W diecie zdrowego dorosłego należy stawiać głównie na produkty zbożowe z pełnego ziarna, czyli pełnoziarniste pieczywo, razowy makaron, brązowy ryż, grube kasze i płatki zbożowe (owsiane, jęczmienne, pszenne). Źródłem błonnika są także warzywa, owoce, strączki i orzechy.

#4 Mniej cukru 

Cukier dodany, znajdujący się na przykład w wysoko przetworzonej żywności, negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Nadmierne spożycie cukru zwiększa ryzyko nadwagi, otyłości i innych chorób dietozależnych (np. miażdżycy). Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia i tym, co pokazuje piramida żywienia, słodycze należy zastępować owocami i orzechami. 

#5 Piramida żywienia w różnych wersjach 

Istnieją różne wersje koncepcji zdrowego odżywiania. Ta dla dzieci i młodzieży nosi nazwę “Piramidy Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży”. Większość założeń pokrywa się z tymi z piramidy dorosłych. W wersji dla juniorów kładzie się nacisk na warzywa, owoce, aktywność fizyczną i ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych.

 

Seniorzy mają swoją koncepcję pod oficjalną nazwą “Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób starszych”. W tym przypadku kluczowe są: ograniczenie soli, cukru i tłuszczów zwierzęcych, a także aktywność fizyczna, umysłowa i utrzymywanie kontaktów towarzyskich. 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ