Organizatorem konkursu był Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa im. W. Goetla w Krakowie, mgr Witold Tama oraz Dziekan Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie, prof. Jacek Matyszkiewicz.
Temat konkursu: Procesy geologiczne prowadzące do powstania obiektów geoturystycznych.
Tematyka konkursu obejmowała:
- ciekawe formy geologiczne powstałe w wyniku działania procesów geologicznych endogenicznych i egzogenicznych,
- charakterystykę procesów, które spowodowały powstanie form określonych jako obiekty/atrakcje geoturystyczne,
- występowanie obiektów geoturystycznych w Polsce.
Konkurs składał się z trzech etapów:
- I etap – szkolny - Etap ten organizowany był indywidualnie przez każdą ze szkół, w tym etapie uczniowie rozwiązywali test opracowany przez szkołę, który obejmował tematykę konkursu na podstawie pozycji literaturowych podanych przez organizatora.
II etap – centralny - Uczniowie opracowali i wykonali projekt tablicy geoturystycznej dla wybranego obiektu geoturystycznego w swojej okolicy wraz z opisem.
III etap – finał Etap ten odbył się na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie.
Jednym z zadań finałowych była prezentacja opracowanej w II etapie tablicy geoturystycznej oraz dyskusja z komisją konkursową. Finaliści byli również zaangażowani w realizację zadań indywidualnych i grupowych skupiających się na rozwijaniu umiejętności logicznego myślenia, kreatywności i rozwiązywania problemów z zakresu tematyki konkursu.
Do finału zakwalifikowało się sześciu uczniów krośnieńskiej Naftówki.
- Pierwszy zespół w składzie: Amelia Wolanin, Weronika Sznajder i Przemysław Kowalski – IV klasa Technik Geolog. Opracowali i wykonali tablicę geoturystyczną pt. „Gołoborze – diamenty marmaroskie”.
- Drugi zespół w składzie: Mateusz Michalski – V klasa Technik Geolog, Karol Mercik i Jakub Rygiel – V klasa Technik Gazownictwa. Opracowali i wykonali tablicę geoturystyczną pt. „Prządki – rezerwat im. prof. Henryka Świdzińskiego”.
Jury konkursu:
- Dr inż. Piotr Olchowy – przewodniczący – WGGiOŚ AGH
- Mgr inż. Józefa Pszczoła – wiceprzewodnicząca – ZSZ PGNiG Kraków
- Dr inż. Krzysztof Miśkiewicz – WGGiOŚ AGH
- Dr inż. Ewa Welc – WGGiOŚ AGH
Po wnikliwej ocenie zmagań konkursowych Jury spośród 41 finalistów wyłoniło laureatów konkursu. Wszyscy uczniowie Naftówki zostali laureatami i otrzymali certyfikaty uprawniające do przyjęcia na wybrane uczelnie z pominięciem procesu rekrutacji.
I miejsce – Mateusz Michalski
II miejsce – Karol Mercik
IV miejsce – Jakub Rygiel
A pozostali uczniowie Naftówki znaleźli się w dziesiątce najlepszych.
Dla nauczycieli – opiekunów zostały zorganizowane warsztaty przez ESRI Polska – „Wprowadzenie do ArcGIS”, a dla uczniów wycieczka połączona ze zwiedzaniem Jaskini Nietoperzowej i praktycznym zastosowaniem danych lotniczego skaningu laserowego LIDAR w kontekście analizy powierzchni terenu. Wycieczka zorganizowana została przez WGGiOŚ AGH.