Chociaż ćwiczenia są niezwykle zdrową formą aktywności, to niekiedy treningi, szczególnie te bardziej intensywne, są niewskazane. Dlatego każdy, to chciałby bardziej profesjonalnie zająć się sportem, powinien wykonać podstawowe badania. Zobacz, co warto skontrolować przed treningiem!
Aktywność fizyczna stała się w ostatnim czasie bardzo popularna. Wiele osób rozpoczyna trening na siłowni lub wybiera konkretną dyscyplinę, w której chce się rozwijać. Chociaż sport niewątpliwie jest bardzo zdrowy, to przed rozpoczęciem regularnej aktywności fizycznej warto wykonać badania profilaktyczne i sprawdzić, czy nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Do jakiego specjalisty warto się udać?
Sprawdź swoje serce u kardiologa
Podczas przygotowań do rozpoczęcia regularnych treningów warto udać się do kardiologa https://sportsmedic.pl/kardiolog-wroclaw/. Specjalista oceni, w jakiej kondycji jest serce i czy nie występują istotne przeciwwskazania do wzmożonego wysiłku fizycznego. Dodatkowo lekarz może wykonać badania, które określą wydolność i maksymalne zdrowe obciążenie treningowe.
Choroby serca są jednymi z najczęściej występujących w populacji, a wiele osób, u których się one rozwijają, nie zdaje sobie z tego sprawy. Dlatego tak ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych, nawet jeśli nie występują żadne objawy. Kardiolog z Wrocławia to specjalista, którego z pewnością musisz odwiedzić, jeśli planujesz rozpocząć swoją przygodę ze sportem.
Koniecznie odwiedź laryngologa
Kolejnym specjalistą, do którego warto się udać w takiej sytuacji, jest laryngolog https://sportsmedic.pl/laryngolog-wroclaw/. Stan zatok, nosa i gardła jest bardzo ważny dla osób, które chcą osiągać zamierzone rezultaty w sporcie. Dolegliwości takie jak uporczywy katar, bóle zatok, czy problemy z oddychaniem, mogą mieć negatywny wpływ na wydolność organizmu.
Wizyta u laryngologa jest też niezwykle istotna w przypadku osób, które chcą rozpocząć trening sportów związanych z wodą, lub z występowaniem przeciążeń. Na konsultacje do laryngologa z Wrocławia warto umówić się np. przed zapisem na kurs nurkowania, skoki ze spadochronem czy wspinaczką wysokogórską.
Wybierz się do fizjoterapeuty
Przed rozpoczęciem regularnej aktywności fizycznej warto odwiedzić także fizjoterapeutę. Taki specjalista może wykonać szczegółowe badanie dotyczące stanu mięśni i blokad oraz innych problemów dotyczących układu ruchu. Fizjoterapeuta może też doradzić, jaka technika wykonywania ćwiczeń będzie najlepsza, a także których ruchów lepiej unikać. Sportowcy powinni odbywać takie wizyty nie tylko przed rozpoczęciem treningów, ale także później. Regularna kontrola u fizjoterapeuty to podstawa zdrowych i efektywnych ćwiczeń.
Zrób podstawowe badania krwi
Badania biochemiczne są świetnym sposobem oceny stanu zdrowia. Już sama morfologia dostarczy lekarzowi wielu informacji dotyczących kondycji organizmu. Początkującym sportowcom zaleca się też sprawdzenie poziomu elektrolitów, które są niezwykle ważne podczas wzmożonego wysiłku fizycznego.
Dobrym pomysłem będzie także wykonanie profilu lipidowego i oznaczenie stężeń cholesterolu. Czynnikiem, który również może mieć wpływ na wydolność, jest także poziom witaminy D. W polskiej populacji powszechnie występują niedobory tej witaminy, dlatego warto wykonać badanie jej stężenia i wdrożyć odpowiednią suplementację.