Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 12:57
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Krośnieńscy uczniowie na warsztatach z Jolą Richter-Magnuszewską

Krośnieńska Biblioteka Publiczna rozpoczęła realizację cyklu działań związanych z projektem ph. „Dziedzictwo warte zachowania”. W czwartek 9 maja w Oddziale dla Dzieci i Filii nr 4 odbyły się warsztaty plastyczne z Jolą Richter-Magnuszewską – absolwentką kierunku Ceramika na Akademii Górniczo-Hutniczej, autorką i ilustratorką książek dla dzieci oraz miłośniczką przyrody, która mieszka z rodziną w drewnianej chatce na skraju Beskidu Niskiego.
  • Źródło: Krośnieńska Biblioteka Publiczna
Krośnieńscy uczniowie na warsztatach z Jolą Richter-Magnuszewską

Źródło: Krośnieńska Biblioteka Publiczna

O tym, jak ważna jest znajomość kultury Podkarpacia i jak można zainspirować się sztuką ludową tworząc własne dzieła wykorzystując rzeczy tak nieoczywiste, jak pudełka do pizzy, dowiedzieli się uczniowie z klasy V ze Szkoły Podstawowej nr 4 oraz z klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Krośnie. Z pomocą Pani Joli uczestnicy wykonali serca dla swoich mam, inspirowane wzorami lasowiackimi. Lasowiacy stanowili grupę etnograficzną zamieszkującą tereny dawnej Puszczy Sandomierskiej, niemal w całości leżącej na obszarze dzisiejszego województwa podkarpackiego.

Podczas twórczych zmagań można było usłyszeć rozmowy dotyczące bajek ludowych, poszukiwania kwiatu paproci, życia w zgodzie z naturą i codzienności uwarunkowanej cyklem zmian zachodzących w przyrodzie.

Ilustratorka opowiedziała też o procesie powstawania książki Joanny Papuzińskiej „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie”, do której wykonała piękne ilustracje. Zachęciła również dzieci do udziału w wydarzeniu o nazwie „Wianki na Turnickim”, będącym częścią społecznej inicjatywy, mającej na celu ochronę starych karpackich lasów i przekonanie władz do podjęcia kroków w kierunku utworzenia Turnickiego Parku Narodowego.

Warsztaty zrealizowano w ramach projektu pn. „Dziedzictwo warte zachowania!” dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024.
 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ