Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Żołnierze pokonywali tor... napalmowy

W ciepły sobotni dzień (25 maja) rozpoczęły się ćwiczenia rotacyjne dla żołnierzy 201 batalionu obrony pogranicza m.in. na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Nowej Dębie, gdzie żołnierze, walcząc ze strachem oraz swoimi słabościami pokonywali tor napalmowy.
Żołnierze pokonywali tor... napalmowy

Źródło: 20 PRZEMYSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

Kilkudziesięciu żołnierzy 201 batalionu obrony pogranicza z Przemyśla realizowało comiesięczne szkolenie rotacyjne, mające na celu podnoszenie swoich umiejętności z zakresu rzemiosła wojskowego. Poligon w Nowej Dębie z racji swojego przeznaczenia umożliwia przeprowadzenie szerokiego spektrum ćwiczeń ogólnowojskowych. 
Do takich ćwiczeń można zaliczyć Obronę Przed Bronią Masowego Rażenia (OPBMR). W skład ćwiczeń z tego zakresu wchodzi także pokonanie toru napalmowego. Podczas tych ćwiczeń priorytetem zawsze jest zapewnienie żołnierzom bezpieczeństwa, a samo szkolenie z substancjami zapalającymi, to zajęcia o podwyższonym ryzyku. Biorąc to pod uwagę, ćwiczenie poprzedzone zostało szczegółowym instruktażem oraz omówieniem warunków bezpieczeństwa.

Ponadto żołnierze przed pokonaniem toru napalmowego przeszli obowiązkowe szkolenie ze sposobu gaszenia napalmu na umundurowaniu oraz polowych obiektach fortyfikacyjnych.

Dopiero po upewnieniu się, że każdy z ćwiczących opanował podstawowe umiejętności w tym zakresie, żołnierze ruszyli do pokonania kilkudziesięciometrowego odcinka z przeszkodami, płonącym napalmem i gęstym dymem. Żołnierzy czekało nie lada wyzwanie. W specjalnych metalowych rynnach i pojemnikach, w zagłębieniach oraz w wyznaczonych elementach, obok każdej przeszkody, podpalono napalm. Czarny dym ograniczał widoczność, a bardzo wysoka temperatura była odczuwalna przy każdym kroku i podskoku. Ubrani w mundury polowe, wyposażeni w etatową broń, hełmy, w nałożonych maskach przeciwgazowych i rękawicach, pokonywali poszczególne przeszkody znajdujące się na napalmowym torze przeszkód: słupki, odcinek rowu, belki poprzeczne, korytarz, niską ścianę, tunel i belkę w wykopie.

Podczas zajęć, oprócz przekazania żołnierzom niezbędnej wiedzy z zakresu obrony i postępowania z środkami zapalającymi, sprawdzano także odporność psychofizyczną szkolonych. Tor napalmowy pokonywał każdy. Żołnierze z pewnością jeszcze długo będą pamiętać to napalmowe przeżycie.

Czym w ogóle jest napalm? Napalm jest ciekłym środkiem zapalającym, chemicznym stosowany jako bojowy środek zapalający. W czasie spalania wydziela duże ilości ciepła oraz toksyczne dymy, które podrażniają oczy i układ oddechowy. Napalmy, dzięki swojej konsystencji, mają zwiększoną przyczepność do podpalanych powierzchni (palą się także na tafli wody). Wszystko to powoduje, że są bardzo trudne do ugaszenia.



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ