Wśród drużyn rywalizujących o zwycięstwo w zawodach była reprezentacja Zakładu Pielęgniarstwa Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie.
Wszystkie symulacje trwały po 12 minut, a rywalizacja odbywała się przez dwa dni.
Pierwszego z nich zespoły musiały odnaleźć się w bardziej lub mniej typowych sytuacjach dla oddziałów: chirurgii, pediatrii, neurologii i psychiatrii. Oceniali je sędziowie – na podstawie checklisty.
Studentki z Krosna (w składzie: Wiktoria Kukulińska, Joanna Pabian, Kinga Ostałecka, Izabela Gorczyca oraz Julia Michna) nie tylko wykazały się niezwykłą wiedzą i umiejętnościami podczas sprawowanej opieki nad pacjentami, ale również w trakcie dodatkowej konkurencji – medycznej sztafety uzyskały drugi czas wśród wszystkich zespołów.
Dwie ekipy, które poradziły sobie najlepiej, zmierzyły się kolejnego dnia w finałowym scenariuszu:
- Więzień jadący do szpitala z zawałem serca trafił na oddział z ręką pociętą żyletką, którą też prawdopodobnie połknął. Dwa zespoły pielęgniarskie, które dostały się do tego etapu, musiały prawidłowo zaopatrzyć pacjenta i poradzić sobie z plączącą się wokół nich Strażą Więzienną. O ile więzień nie był prawdziwy, to strażnicy już tak - opisują organizatorzy zawodów.
Reprezentantki krośnieńskiej uczelni stoczyły bardzo wyrównaną walkę o zwycięstwo. Niestety zmagania zakończył na drugim miejscu.
Opiekunowie – Dawid Makowicz oraz Łukasz Szarek – podkreślają, że zawody w Opolu to nie tylko drużynowe sukcesy ale również indywidualne. - Kolejny raz, podczas zawodów symulacji medycznej, Wiktoria Kukulińska została wyróżniona jako najlepszy lider zespołu.
Sukces studentek ma dodatkowy wymiar dla Zakładu Pielęgniarstwa PANS Krosno, gdyż po sukcesach w 2019 roku (złoto) oraz 2022 (brąz) został multimedalistą Ogólnopolskich Zawodów Symulacji Medycznej Sim_Challenge.
Dr n. o zdr. Marta Gawlik, koordynatorka kierunku pielęgniarstwo na opolskim uniwersytecie, zaznacza, że zawody są okazją, by podnosić kompetencje i nauczyć się działania w stresie.
- Jednocześnie to nauka poprzez zabawę, z której czerpią nie tylko zespoły, ale także widzowie - podkreśla.
Dodaje, że podobnych turniejów symulacji medycznej jest sporo.
- Jeśli jednak chodzi o te dedykowane kierunkowi pielęgniarstwo, to jesteśmy jedyną uczelnią w Polsce, która robi to z takim rozmachem - mówi.