Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 08:42
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Krośnieńska uczelnia będzie miała laboratorium sieci 5G

Ma być gotowe przed nowym rokiem akademickim. Dziś (18 czerwca) władze Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie podpisały umowę na utworzenie laboratorium z firmą Innergo Systems, która wygrała przetarg.

Rektor krośnieńskiej uczelni dr hab. Zbigniew Barabasz, prof. PANS przypomina, że pomysł utworzenia laboratorium zrodził się kilka lat temu. - Okazało się, że przez ten czas nie pojawiły się europejskie środki projektowe, dzięki którym moglibyśmy sfinansować to przedsięwzięcie. Dlatego podjęliśmy decyzję, że będzie to finansowane ze środków własnych uczelni - mówi.  

Nowe laboratorium (pierwsze w województwie podkarpackim) powstanie w kampusie PANS przy ul. Wyspiańskiego. Będzie kosztować prawie 3,5 mln zł. Wykonawca – firma Innergo Systems – zajmie się nie tylko przebudową auli, ale też instalacją sprzętu IT – m.in. komputerów, monitorów, urządzeń do transmisji danych cyfrowych. Będzie miała na to 100 dni. 

- Laboratorium umożliwi nam nie tylko proces kształcenia, podniesie jego jakość ale także otworzy nam nowe perspektywy współpracy z podkarpackimi firmami, wprowadzając je nie tylko w nowy świat teleinformatyki ale też sztucznej inteligencji - podkreśla prof. Zbigniew Barabasz

Dodaje, że będzie ono wykorzystywane na potrzeby kształcenia studentów – głównie automatyki i robotyki, informatyki, mechaniki i budowy maszyn oraz inżynierii produkcji – w obszarze nowych technologii dostępowych oraz do prowadzenia projektów badawczych i wykonawczych.

Dr Agnieszka Woźniak, prorektor ds. rozwoju krośnieńskiej uczelni podkreśla, że w laboratorium będą mogły być prowadzone badania wdrożeniowe i aplikacyjne związane z testowaniem urządzeń opartych na technologii 5G, związanych ze sztuczną inteligencją, wirtualną czy rozszerzoną rzeczywistością

Paweł Panasiuk, wiceprezes Innergo Systems zaznacza, że dzięki laboratorium sieci 5G PANS w Krośnie wejdzie na inny poziom edukacji oraz współpracy z biznesem. 

- To będzie unikatowe laboratorium. Technologia, która będzie w nim wdrożona, w Polsce jest dostępna dopiero od połowy zeszłego roku - tłumaczy. 

Podkreśla, że przyniesie to bardzo dużo korzyści dla uczelni i Krosna. 

- Jako firma działająca lokalnie, ale też i w Polsce i na świecie, liczymy, że uczelnia wykształci więcej dobrych inżynierów i z czasem będą mogli pracować u nas i naszych partnerów - mówi Paweł Panasiuk.

Zaznacza, że w Polsce nie ma specjalistów sieci 5G. - Jesteśmy białą plamą jeśli chodzi o prywatne sieci 5G. Zapotrzebowanie na takich inżynierów będzie bardzo duże - mówi.

Mirosław Musiał, członek zarządu Innergo Systems zwraca uwagę, że szef działu wdrożeniowego spółki oraz główny inżynier są absolwentami PANS w Krośnie. - Dzięki temu, że uczelnia pomogła kiedyś nam ich zrekrutować i wykształcić, teraz możemy zamknąć koło i uczestniczyć w tym projekcie - mówi.   

Wioletta Maciejewska, dyrektor sprzedaży w firmie Nokia, podkreśla, że studenci, którzy będą się uczyć w nowym laboratorium krośnieńskiej uczelni, za kilka lat będą promować i wdrażać kolejne generacje tego typu sieci.

Daniel Biały, wykładowca informatyki na krośnieńskiej uczelni zaznacza, że laboratorium będzie szansą na sukces. - Będziemy kształcić studentów w ultranowoczesnym środowisku - mówi.

Dodaje, że będzie ono osią rozwoju nie tylko kierunku, instytutu ale też całej uczelni. - Obok technologii 5G chcemy mocno wejść w technologię dronów i rozpoznania obrazu. To jest coś, co możemy realizować ze studentami ale też wynieść poza uczelnię - mówi Daniel Biały.

Podkreśla, że jeśli pomysły będą przez studentów i wykładowców rozwijane, to zyska nie tylko przemysł ale i Krosno. - W tej chwili ogranicza nas tylko wyobraźnia - mówi.


Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ