Umowa darowizny pomiędzy Samodzielnym Publicznym Pogotowiem Ratunkowym w Krośnie a Państwową Akademią Nauk Stosowanych jest już podpisana.
- Przekazanie ambulansu było możliwe dzięki uchwale Zarządu Powiatu Krośnieńskiego, w sprawie wyrażenia zgody na zbycie ruchomego majątku trwałego przez Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Krośnie - tłumaczy Joanna Bukowczyk, dyrektor krośnieńskiego pogotowia.
Ambulans na bazie Mercedesa Sprintera 318CDI jest z 2008 roku. Został wycofany z eksploatacji w pogotowiu po kolizji.
- Będzie wyremontowany i odświeżony przez studentów kierunku mechanika i budowa maszyn - mówi rektor krośnieńskiej uczelni dr hab. Zbigniew Barabasz, prof. PANS.
Miejscem postojowym karetki będzie dziedziniec kampusu medyczno-humanistycznego przy ul. Kazimierza Wielkiego.
- Cieszymy się, że możemy wnieść swój wkład w kształcenie przyszłych ratowników medycznych. Mamy nadzieję, że absolwenci zasilą szereg SPPR w Krośnie jak i innych jednostek pogotowia ratunkowego funkcjonujących na terenie województwa podkarpackiego - mówi Joanna Bukowczyk.
Rektor PANS w Krośnie podkreśla, że karetka będzie w pełni wyposażona.
- Posłuży do prowadzenia zajęć praktycznych. Studenci będą mogli w warunkach zbliżonych do rzeczywistych odbywać ćwiczenia i zajęcia praktyczne, a poza tym doskonalić wszystkie procedury - mówi prof. Zbigniew Barabasz.
Joanna Bukowczyk dodaje, że przyszli ratownicy medyczni dzięki karetce lepiej przygotują się do pomagania potrzebującym w rzeczywistych warunkach. - Co będzie miało przełożenie na bezpieczeństwo pacjentów - podkreśla.
Ratownictwo medyczne na PANS w Krośnie to młody kierunek. Został utworzony w ubiegłym roku. Pomimo późnej zgody (we wrześniu) udało się przeprowadzić nabór. W październiku naukę na sześciosemestralnych studiach licencjackich pierwszego stopnia rozpoczęło blisko 20 osób.
Władze krośnieńskiej uczelni podkreślają, że jest to kierunek o profilu praktycznym, który oferuje nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także praktyczne umiejętności niezbędne do udzielania skutecznej pomocy medycznej i ratowania życia.
Po ukończeniu programu, studenci będą przygotowani do pracy jako ratownicy medyczni, zarówno w szpitalach, klinikach, jak i w miejscach pracy, na imprezach masowych czy w służbach ratowniczych. Bedą również gotowi do kontynuacji nauki na poziomie magisterskim lub podjęcia specjalistycznych szkoleń w dziedzinie medycyny ratunkowej.
Tegoroczna rekrutacja I stopnia trwa do 12 sierpnia.
Współpraca PANS i SPPR w Krośnie
Na początku czerwca władze krośnieńskiej uczelni i pogotowia w Krośnie podpisały porozumienie o współpracy, dotyczące realizacji kształcenia praktycznego.
Joanna Bukowczyk tłumaczy, że dzięki niemu studenci kierunku ratownictwo medyczne będą odbywać kształcenie praktyczne w SPPR w Krośnie. - Ze szczególnym uwzględnieniem kształcenia i doskonalenia umiejętności przewidzianych dla zawodu ratownika medycznego - mówi.