Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 października 2024 02:27
Reklama
Reklama

Program "Profilaktyka 40 Plus" przedłużony do końca roku

Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o przedłużeniu programu, który miał trwać do końca czerwca. Co ważne osoby, które korzystały z "Profilaktyki 40 Plus" mogą ponownie wykonać badanie.
Program "Profilaktyka 40 Plus" przedłużony do końca roku

Autor: pexels.com

Na Podkarpaciu jest ponad 150 placówek, w których można wykonać badanie w ramach programu "Profilaktyka 40 Plus". Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego NFZ podkreśla, że nie obowiązuje rejonizacja. - Zatem można wybrać dowolny punkt w Polsce, a jest ich prawie 3 tysiące - informuje.

Dodaje, że wykaz wszystkich można zleźć w wyszukiwarce "Gdzie się leczyć" (TUTAJ) lub na bezpłatnej i czynnej całą dobę infolinii NFZ pod numerem 500 190 590.

- Zdrowie jest jednym z najważniejszych elementów naszego życia, dlatego tak ważne jest aby dbać o siebie, odpowiednio się odżywiać, być aktywnym fizycznie i wykonywać badania profilaktyczne. Wczesne wykrycie schorzeń to przecież większa szansa na skuteczne leczenie - zachęca Rafał Śliż.

Jak się zapisać na badanie?

Najprostszy sposób to Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub jego mobilna wersja, czyli aplikacja mojeIKP. Można to zrobić również bezpośrednio w placówce, która realizuje program.

Jeśli to pierwsze badanie należy wypełnić ankietę (w IKP, mojeIKP lub bezpośrednio w placówce, która wykonuje te badania) a w rejestracji pokazać dokument tożsamości. 

- Jeśli to kolejne badanie, wystarczy sam dokument tożsamości. Drugie badanie może być wykonane, jeśli od pierwszego minął co najmniej rok - tłumaczy Rafał Śliż

Dodaje, że z programu można skorzystać, mając przynajmniej 40 lat. - Nie ma górnej granicy wieku - podkreśla. 

Z Profilaktyki 40 Plus do tej pory częściej korzystały kobiety – prawie 60 procent wszystkich przebadanych. Najwięcej badań wykonano w województwie lubelskim (374 tysiące), wielkopolskim (362 tysiące), mazowieckim (359 tysięcy) oraz podkarpackim (340 702 osób). 

Program Profilaktyka 40 Plus zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego.

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zawiera badania:

  • morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi
  • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
  • stężenie glukozy we krwi
  • AlAT, AspAT, GGTP – badania dotyczące oceny funkcji wątroby (enzymy wątrobowe)
  • poziom kreatyniny we krwi
  • badanie ogólne moczu
  • poziom kwasu moczowego we krwi
  • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT)

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawiera te same badania poszerzone o PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.

Natomiast pakiet badań diagnostycznych wspólny to:

  • pomiar ciśnienia tętniczego
  • pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI)

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ