Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:32
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Skutki pożaru marketu w Krośnie - są pierwsze wyniki badań wód powierzchniowych [AKTULIZACJA: kolejne wyniki]

Pożar marketu budowlanego w Krośnie spowodował znaczące zanieczyszczenie lokalnych wód powierzchniowych, jak wykazały badania przeprowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie. W dniach 11-13 lipca 2024 roku pracownicy Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ Oddział w Rzeszowie pobrali próbki wody z rzek Lubatówka i Wisłok, aby ocenić skutki pożaru dla środowiska.
Skutki pożaru marketu w Krośnie - są pierwsze wyniki badań wód powierzchniowych [AKTULIZACJA: kolejne wyniki]
Strażacy z OSP Krosno-Polanka i OSP Krosno-Białobrzegi zbierają śnięte ryby na rzece Wisłok

Już 10 lipca władze krośnieńskiego okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Krośnie informowały, że woda, która była wykorzystywana podczas akcji gaśniczej spływała kanałami deszczowymi do Lubatówki. 

- Niestety nie wiemy, jakie substancje spływają z tą wodą - mówił wówczas Piotr Konieczny, dyrektor krośnieńskiego okręgu PZW. 

Jak informował, widziano ryby, które dusiły się i wyskakiwały na brzeg, a także bobry, które miały problemy z wyjściem na brzeg rzeki. 

12 lipca na Wisłoku oraz Lubatówce trwała akcja odławania śniętych ryb. W akcję zaangażowali się wędkarze, Społeczna Straż Rybacka i druhowie jednostek OSP z Krosna i gmin Krościenko Wyżne i Wojaszówka. Więcej na temat akcji odławania ryb w Wisłoku i Lubatówce pisaliśmy w poprzednim artykule.

W związku z akcją gaśniczą w dniach 11, 12 i 13 lipca przeprowadzono badanie jakości wód w obu rzekach. Analiza próbek z dnia 11 lipca wykazała pogorszenie jakości wód powierzchniowych w porównaniu do pomiarów z 2023 roku. 

Szczególnie dotknięta została rzeka Lubatówka, gdzie zaobserwowano wzrost temperatury wody, obniżenie zawartości tlenu rozpuszczonego oraz wzrost przewodności elektrycznej właściwej. Wykryto również wysokie stężenia naftalenu i antracenu, a także obecność surfaktantów anionowych, fluorantenu i benzo(a)pirenu, których wcześniej nie odnotowywano w tych wodach. Zdaniem instytucji biorąc pod uwagę charakter zlewni Lubatówki bezpośrednim źródłem dostania się do wód substancji szkodliwych były ścieki z akcji pożarniczej.

Rzeka Wisłok, będąca odbiornikiem wód Lubatówki, również odczuła skutki pożaru, choć w mniejszym stopniu. Zaobserwowano wzrost temperatury wody, jednak stężenia zanieczyszczeń były znacznie niższe niż w Lubatówce.

- Oceny wyników badań próbek pobranych w kolejnych dniach są w toku - podaje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

AKTUALIZACJA 

Kolejne wyniki badań wód powierzchniowych oraz ścieków w ramach oceny skutków pożaru marketu w Krośnie w dniu 10.07.2024 r.
Wyniki pobranych przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ Oddział w Rzeszowie w dniu 12.07.2024 r. próbek wody i ścieków, w ramach prowadzonej przez inspektorów WIOŚ w Rzeszowie oceny skutków pożaru i jego wpływu na środowisko, wskazują na pogorszenie warunków fizycznych i warunków tlenowych wody oraz parametry obrazujące zasolenie wód. Stwierdzono również niewielkie obniżenie odczynu pH w badanych próbkach wody. Pogorszenie jakości wody zauważa się głównie w próbce wody pobranej najbliżej źródła zanieczyszczenia – rzeka Lubatówka w okolicy kładki w rejonie ul. Wyszyńskiego w Krośnie.

Wypływające z wylotu kolektora ścieki (wody popożarnicze) zawierały znaczne wartości stężeń substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska. Wyniki pomiarów wody wykazały wzrost wartości oznaczonych wskaźników zanieczyszczeń, m.in. takich jak: naftalen, antracen, fluoranten, benzo(a)piren, zarówno w próbce wody pobranej w rzeki Lubatówka po przyjęciu wód popożarniczych, jak i w próbce wody pobranej z rzeki Wisłok. Oznaczone wartości tych substancji w próbce wody pobranej powyżej odprowadzania ścieków (wód popożarniczych) znajdowały się na niskim poziomie.

Uzyskane wyniki pomiarów wykazały pogorszenie jakości badanych wód powierzchniowych po przyjęciu ścieków (wód popożarniczych) powstałych w wyniku akcji ratowniczo-gaśniczej sklepu przy ul. Bieszczadzkiej w Krośnie, co potwierdza niekorzystny wpływ zaistniałego zdarzenia na okoliczne wody powierzchniowe. Wysokie temperatury i niska zawartość tlenu rozpuszczonego w wodzie mogą powodować zjawisko śnięcia ryb. W próbkach wody pobranych najdalej źródła zanieczyszczenia zauważa się mniejszy wpływ odprowadzanych ścieków i lepsze warunki tlenowe.

Kolejne oględziny oraz pobór próbek wód i ścieków w rejonie pożaru w Krośnie zostały przeprowadzone w dniach 13.07.2024 r. oraz 18.07.2024 r. Analizy laboratoryjne pobranych próbek są w toku.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama