– Ostatnio sam o tym pomyślałem. Piłem piwo smakowe, spojrzałem na butelkę, a tam napis „butelka bezzwrotna”. Za kilka miesięcy to się przecież zmieni – pomyślałem sobie – mówi nam pan Remigiusz.
Ma na myśli system kaucyjny, który zacznie działać od stycznia 2025 roku.
Zasada będzie taka, że butelki czy puszki będzie można oddać do sklepu bez okazywania paragonu i otrzymać zwrot zapłaconej kaucji. Obecnie kaucji nie ma i właśnie w tym niektórzy upatrują okazję do zarobku.
Polak-chomik
Okazuje się, że są osoby, które już teraz zbierają butelki i puszki, licząc, że w styczniu zaniosą wór takich opakowań do sklepu i na nich zarobią. Tak przynajmniej pisze Portal Samorządowy.
– To ma sens, ale jak sobie pomyślałem, że mam w garażu trzymać butelki przez kilka miesięcy, to mi się odechciało. Ile takich pudeł bym uzbierał? 5, 10, 15? A potem miałbym to zawieźć do sklepu? Nie chce mi się – przyznaje pan Remigiusz.
I dobrze, że z chomikowania zrezygnował, bo ten biznesplan ma poważne luki.
Stare i nowe butelki
„Kaucja będzie wypłacana za opakowania zgłoszone do systemu przez wprowadzających je na rynek i będzie to zapisane w ich kodach kreskowych” – uczula serwis.
I wyjaśnia, że na początku działania systemu w obrocie będą stare opakowania – bez kaucji i możliwości zwrotu, oraz nowe – z kaucją i zwrotne.
System kaucyjny od stycznia 2025
Maksymalna kaucja za opakowania może wynieść 2 złote, ale w praktyce będzie niższa:
- za jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów – 50 gr,
- za puszki metalowe do jednego litra – 50 gr,
- za butelki szklane o pojemności do 1,5 litra – 1 zł.
Do systemu muszą wejść obowiązkowo sklepy o powierzchni powyżej 200 mkw. Będą one zobowiązane do zbiórki pustych opakowań oraz zwrotu kaucji.
Mniejsze nie będą miały takiego obowiązku. W ich przypadku będzie to dobrowolna decyzja. Tyle że i tak będą musiały pobrać kaucję od objętych nią produktów.
Do zwrotu pieniędzy za kaucję będą zobowiązane sklepy, które będą w systemie.