Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 05:41
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W nocy z nieba będą "spadały gwiazdy". Pogoda pozwoli oglądać rój Perseidów

Tej nocy – z 12 na 13 sierpnia – niebo zaroi się od spadających gwiazd. Na ten „niebiański” spektakl czeka wielu miłośników astronomii.
W nocy z nieba będą "spadały gwiazdy". Pogoda pozwoli oglądać rój Perseidów

Autor: Canva

Co roku od połowy lipca do końca sierpnia możemy obserwować rój Perseidów. Apogeum tego zjawiska będziemy mieli właśnie w nocy z 12 na 13 sierpnia. W ciągu godziny może spadać nawet 100 meteorów.

Z konstelacji Perseusza

Perseidy – zwane też łzami świętego Wawrzyńca – będą „wypadały” z konstelacji Perseusza – stąd ich nazwa. W tym czasie niebo zapełnią spadające gwiazdy, czyli meteory. Znane są już od starożytności.

Meteory są także nazywane spadającymi gwiazdami. To jednak nie gwiazdy spadają, ale – jak podaje Wikipedia – Ziemia w swoim ruchu wokół Słońca napotyka obłok kamienno-lodowych drobinek, które wzdłuż toru ruchu pozostawiają komety. 

To właśnie one – wpadając w naszą atmosferę – dają efekt tzw. spadających gwiazd.  

Ogniste łzy świętego

Perseidy są też zwane „łzami świętego Wawrzyńca”. Skąd wzięła się ta nazwa?

Otóż Wawrzyniec, diakon Rzymu, 10 sierpnia 258 r. miał zginąć męczeńską śmiercią. Bo wolał rozdać majątek kościoła biednym, niż wydać go okrutnemu cesarzowi Walerianowi.

„Już jestem upieczony z jednej strony, jeśli chcesz, bym upiekł się dobrze, czas obrócić mnie na drugą” – tak przypiekany nad ogniem przyszły święty miał pouczać swoich oprawców. Tę historię przypomniał „Tygodnik Powszechny”.

Po jego śmierci, która przypadała na okres największej aktywności Perseidów, ludzie widzieli wylatujące z nieba błyszczące gwiazdy. Od tej poru – według tradycji – ogniste łzy Wawrzyńca w każdą rocznicę jego śmierci pojawiają się na nocnym niebie. 

Wystarczą oczy, leżak i ciepły koc

Perseidy to zazwyczaj jeden z dwóch najbardziej intensywnych deszczów meteorów w roku. Drugi – Geminidy – szczyt osiąga w połowie grudnia. ​

Rój spadających meteorów widoczny jest z każdego miejsca na ziemi. Żeby je obserwować nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu. Wystarczą oczy, leżak i ciepły koc.

W Polsce mamy dobre warunki do ich oglądania, bo sierpniowe noce są ciepłe i zazwyczaj  bezchmurne. 

Żeby dobrze widzieć ten „niebiański” spektakl, warto znaleźć miejsce z dala od świateł miejskich. Im ciemniej w okolicy, tym więcej meteorów zobaczymy.

Najlepiej spadające gwiazdy widać około północy lub nad ranem.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama