Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 24 lutego 2025 18:59
Reklama włączenie społeczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bezpieczniejsza ścieżka na Prządki

Wszyscy dobrze znamy rezerwat przyrody "Prządki", prawie każdy mieszkaniec naszego regionu był tam wielokrotnie. Co roku odwiedza to miejsce tysiące turystów, podziwiając jego walory przyrodnicze. Mało kto był jednak świadom, że odwiedzając "Prządki" łamał prawo. Teraz wokół rezerwatu powstaje ścieżka, więc odwiedzający nie będą już łamać żadnych zakazów i będą bezpieczniejsi. Na nasze pytania odnośnie budowy nowej ścieżki na "Prządkach" odpowiada Wojciech Tomkiewicz, dyrektor GOK w Korczynie.
Bezpieczniejsza ścieżka na Prządki
fot. GOK Korczyna

Rezerwat Przyrody „Prządki” jest co roku licznie odwiedzany przez turystów. Dlaczego do tej pory przebywanie na jego terenie było nielegalne?

Odnośnie legalności wstępu na teren Rezerwatu Skalnego PRZĄDKI, właściwą jednostką decyzyjną w tej sprawie jest Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie, która faktycznie pełni rolę administratora terenu.
Wstęp do rezerwatu, przeprowadzenie jakichkolwiek prac, czy ustalenie ścieżek na tym terenie wymaga uzgodnień z RDOŚ. Tak się stało w przypadku nowo wybudowanej ścieżki.

Co się zmieniło ostatnio i z czyjej inicjatywy?

W ostatnim czasie, z inicjatywy Wójta Gminy Korczyna powstała nowa ścieżka turystyczno - edukacyjna w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu PRZĄDKI o długości ok. 600 m. W zdecydowanej większości przebiega ona po działkach prywatnych, na co gmina uzyskała nieodpłatną zgodę właścicieli gruntów a także przez tereny należące do Skarbu Państwa.
Prace obejmowały: wytyczenie przebiegu ścieżki, montaż drewnianych barier ochronnych, niwelację nierówności, wykonanie drewnianych schodów na najbardziej stromym odcinku ścieżki oraz montaż drogowskazów i tablic z informacją o rezerwacie PRZĄDKI.
Ta inwestycja z pewnością poprawi zarówno komfort turystów w poznawaniu jednego z najciekawszych zakątków na mapie turystycznej Podkarpacia, jak i bezpieczeństwo podczas pieszej wędrówki.



Czy budowa nowej ścieżki wokół rezerwatu wymagała dużych nakładów finansowych?

Koszt wykonania ścieżki oszacowano na kwotę ok. 45 tys. zł, z czego 15 tys. zł dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Resztę pokryła gmina Korczyna z własnego budżetu.


Czy planowane są kolejne inwestycje w tym rejonie, jeśli tak to jakie?

Gmina Korczyna na bieżąco dba o rozwój bazy turystycznej wokół rezerwatu PRZĄDKI i nie tylko. Od paru lat turyści mogą przemierzać malowniczy szlak biegnący od zamku Kamieniec do Prządek. Nową ścieżką możemy kontynuować spacer obok skał rezerwatu dalej do Czarnorzek w okolice kościoła (dawnej cerkwi greko - katolickiej). W tej okolicy gmina wspólnie z Lasami Państwowymi i stowarzyszeniem PRZĄDKI - SKI w Korczynie przygotowuje obecnie teren pod biegowe trasy narciarskie, które cieszą się coraz większą popularnością.



Co  niezwykłego jest w rezerwacie, że co roku odwiedzają go tysiące turystów?

„Prządki” to perła Pogórza. Są bez wątpienia najpopularniejszym i najbardziej odwiedzanym rezerwatem w południowo-wschodniej Polsce (rocznie odwiedza to miejsce ok. 50 tys. turystów). Leżą na pograniczu wsi Czarnorzeki i Korczyna. Najwyższy punkt rezerwatu znajduje się na wysokości 520 m n.p.m. „Prządki” to grupa skał zbudowanych z gruboziarnistych piaskowców ciężkowickich o charakterystycznych formach. Wyraźnie dominują nad okolicą – wznoszą się na wysokość do 25 metrów. Ich wiek geologiczny określany jest jako dolny eocen (55-35 mln lat temu). To miejsce owiane jest także legendą o dziewczętach zamienionych w kamień - ukaranych w ten sposób za przędzenie lnu w święto.

Cieszy nas poprwa bezpieczeństwa na "Prządkach" i zachęcamy wszystkich do eksplorowania tych niezwykłych zakątków. Są one dziedzictwem przyrody i kultury naszego regionu.

 

red., fot. Archiwym GOK Korczyna



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ