Zarząd jednostki OSP Rymanów napisał projekt pt. ”Bezpieczny wypoczynek w gminie Rymanów” na prawie 20.000,00 zł. 90% budżetu finansuje Górski Fundusz Organizacji Pozarządowych przez Fundację Karpacką – Polska. Reszta kwoty to wkład własny jednostki OSP Rymanów. Partnerem wspierającym projekt jest stowarzyszenie Nasz Rymanów.
Zakupiono m.in.: specjalistyczne ubrania do pracy w wodzie wykorzystywane np.: w okresie zimowym na zamarzniętych akwenach wodnych, radiostacje nasobne z dodatkowym osprzętem, latarki, szelki bezpieczeństwa, hełmy do ratownictwa specjalistycznego, tubę głośnomówiącą oraz sprzęt multimedialny taki jak laptop oraz projektor który wykorzystywany będzie to szkoleń i pokazów.
Głównymi celami projektu są:
Podniesienie stanu bezpieczeństwa życia i zdrowia turystów przebywających w gminie Rymanów poprzez pozyskanie sprzętu do ratowania osób zagrożonych i edukacji ludności. Ponadto podniesienie świadomości turystów odnośnie zagrożeń wynikających z spędzania wolnego czasu.
1. Edukacja turystów, młodzieży szkolnej, mieszkańców miejscowości z zakresu pierwszej pomocy,
2. Uświadomienie turystom zagrożeń – statystyki zanotowały około 15 zaginięć w lasach i w lokalnym paśmie Beskidu Niskiego oraz ok. 20 utonięć w zalewie Sieniawa
3. Podniesienie poziomu zabezpieczenia przed medycznego turystów wypoczywających w uzdrowiskowej gminie Rymanów, na wyciągach narciarskich, szlakach rowerowych i pieszych, akwenach wodnych
4. Edukacja ratowników z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy,
5. Zakup sprzętu, który umożliwi ratowanie poszkodowanych i edukację osób przebywających w uzdrowiskowej gminie Rymanów oraz przejeżdżających przez nią,
6. Zabezpieczania imprez masowych, np.: „Majówka” , „Wyścigi kolarskie”, „Pożegnanie lata z koniem Huculskim”, „Dni Rymanowa”, itp.
Zabezpieczenie ruchu turystycznego na niebieskim etnograficznym szlaku rowerowym – 31 km i zielonym szlaku doliną Wisłoka - 35 km.
Grupę docelową projektu stanowią turyści wypoczywający w gminie Rymanów: osoby przemieszczające się w ramach szlaków turystycznych, komunikacji drogowej, rowerowej, pieszej, a przede wszystkim osoby wypoczywające nad zalewem w Sieniawie. Grupą są także osoby podlegające edukacji - uczniowie szkół gminy Rymanów, jej mieszkańcy, ratownicy OSP wszystkich 18 jednostek w gminie Rymanów.
Szacunkowe rezultaty projektu:
- Wzrost bezpieczeństwa turystów i mieszkańców. Relatywne skrócenie czasu przeprowadzenia akcji ratowniczej i udzielenia pierwszej pomocy.
- Wzrost liczby turystów odwiedzających miejscowość.
Ochotnicza Straż Pożarna w Rymanowie zlokalizowana jest w Rymanowie ale terenem działania obejmuje cały teren uzdrowiskowej gminy Rymanów. Jest to teren charakteryzujący się dużym natężeniem ruchu drogowego i turystycznego. Rymanów jest zlokalizowany przy głównej trasie biegnącej w Bieszczady – droga krajowa nr 28. Duża liczba turystów wymusza niejako na OSP konieczność zabezpieczenia i przygotowania jednostki na wypadek zdarzeń losowych i wypadków.
Pozyskany sprzęt będzie używany nie tylko w akcjach ratowniczych, ale również w ćwiczeniach, zabezpieczeniach różnych imprez, wyścigów kolarskich, pokazach ratowniczych oraz prezentacjach dla uczniów z całej gminy Rymanów.
OSP Rymanów
fot. OSP Rymanów