Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 01:42
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zamrożenie nowotworu - innowacyjny zabieg w krośnieńskim szpitalu

29 sierpnia podczas Międzynarodowej Konferencji - X Podkarpackich Warsztatów Endoskopowych w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie przeprowadzono innowacyjny zabieg krioablacji guza nerki. Jest to metoda leczenia onkologicznego, podczas której wykorzystuje się niskie temperatury do zamrażania, a następnie niszczenia chorej tkanki w strefie guza. Stanowi atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnego leczenia chirurgicznego, ponieważ jest minimalnie inwazyjna.
  • Źródło: Szpital Krosno
Zamrożenie nowotworu - innowacyjny zabieg w krośnieńskim szpitalu

Źródło: Szpital Krosno

Pierwszy tego typu zabieg w krośnieńskim Szpitalu wykonał dr hab. n. med. Maciej Guziński z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Ekspert dr n. med. Robert Sachner z Bnai Zion Medical Center z Izraela obserwował przebieg zabiegu online, a następnie omówił technikę wykonania ablacji z uczestnikami Konferencji. Pacjentem był 65- letni mężczyzna, który na drugi dzień po przeprowadzonej procedurze, został wypisany do domu.

W obliczu pojawienia się minimalnie inwazyjnych technik w onkologii dr n. med. Dariusz Sobieraj - kierownik Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej, Konsultant ds. Urologii dla Województwa Podkarpackiego sięga po rozwiązania zapewniające najskuteczniejsze wyniki terapeutyczne dla pacjentów i zmniejszające prawdopodobieństwo wystąpienia komplikacji po zabiegu, dlatego do współpracy podczas X Podkarpackich Warsztatów Endoskopowych zaprosił światowej sławy ekspertów.

Dzięki postępowi w nowoczesnym obrazowaniu małoinwazyjne procedury ablacyjne zyskały na popularności i są coraz częściej stosowane w leczeniu onkologicznym, dlatego krośnieńscy urolodzy planują wprowadzić krioablację guzów nerki do technik zabiegowych stosowanych rutynowo w oddziale.

- Krioablacja to metoda przezskórna, podczas której pod kontrolą obrazowania tomografii komputerowej wprowadzona jest kriosonda do wnętrza guza - informuje dr n. med. Dariusz Sobieraj - Przez kriosondę przepływa gaz, który powoduje szybkie ochłodzenie i zamrożenie otaczającej tkanki, aby zapewnić całkowite jej zniszczenie.

Krośnieńscy urolodzy szkolili się pod okiem dr hab. n. med. Macieja Guzińskiego z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu oraz dr n. med. Roberta Sachnera z Bnai Zion Medical Center z Izraela, którzy wykonują krioablacje rutynowo. Ponadto podczas konferencji prof. dr hab. n. med. Zygmunt Dobrowolski przeprowadził wykład dotyczący terapii małoinwazyjnych w leczeniu raka nerki, a także przedstawił rys historyczny leczenia raka nerki na przestrzeni 50 - lat.

Przebieg zabiegu był transmitowany do szpitali na Podkarpaciu, a także do prof. Andrzeja Zimenkowskiego z Centrum Innowacji w Ochronie Zdrowia i Medycynie Cyfrowej Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego Imienia Danylo Halytsky.

Warsztaty były współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama