Teraz policjanci mają skupić się na wrześniowej akcji związanej z rozpoczęciem roku szkolnego. Będzie więcej patroli w okolicach przedszkoli czy szkół, a będą zwracać uwagę nie tylko na kierowców, ale także pieszych.
Wakacje 2024 - podsumowanie
Rozpoczęcie tych działań to także okazja do podsumowania wakacji.
- Tegoroczne wakacje były znacznie bezpieczniejsze od ubiegłorocznych. Policjanci odnotowali 5 161 wypadków drogowych (więcej o 193 w stosunku do 2023 roku), w których zginęło 415 osób (mniej o 54 osoby w stosunku do 2023 roku), a rannych zostało 6 057 osób (więcej o 265 osób w stosunku do 2023 roku). Policjanci od początku wakacji prowadzili również wzmożone kontrole trzeźwości i zatrzymali 21 507 pijanych kierujących - informuje policja i dodaje, że liczby są lepsze, mniejsze niż te sprzed 12 miesięcy.
Podkarpaccy policjanci przekazują, że bilans wakacyjnych miesięcy na drogach województwa to 236 wypadków, w których rannych zostało ponad 260 osób, a 25 zginęło.
Kom. Ewelina Wrona z zespołu prasowego KWP w Rzeszowie przypomina, że policyjne działania "Bezpieczne wakacje 2024" rozpoczęły się wraz z zakończeniem roku szkolnego. - Przez ponad dwa miesiące, o bezpieczeństwo podróżujących drogami Podkarpacia dbali policjanci ruchu drogowego - informuje.
W ciągu wakacji policjanci ujawnili i udaremnili dalszą jazdę 967 nietrzeźwym kierowcom.
Policjanci w czasie wakacji dbali także o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą. Kontrolowali rejon zalewów i zbiorników wodnych, zwracali szczególną uwagę na dzikie kąpieliska. Niejednokrotnie ratowali ludzkie życie i udzielali pomocy osobom, które jej potrzebowały.
Z policyjnych danych wynika, że w Polsce od początku wakacji w wyniku utonięcia życie straciło 189 osób. To zaledwie o 3 mniej niż w roku 2023. 13 ofiar to dzieci. Na Podkarpaciu, podczas letniego wypoczynku, utonęło 5 osób.
Głównie mężczyźni
Topili się głównie mężczyźni – 160, a kobiet było tylko 16. Aż 31 przypadków to wina alkoholu.
- W statystyce tej dominującą grupą są mężczyźni, to 29 przypadków. Pod wpływem alkoholu przed utonięciem znajdowała się 1 kobieta oraz 1 osoba małoletnia - podają policjanci.
Wyliczają także, że najgroźniejsze okazały się jeziora (59 utonięć), a następnie rzeki (39). W morzu odnotowano 10 utonięć.
- Należy pamiętać, że do powyższych zdarzeń może dojść niezależnie od aktywności podmiotów uprawnionych do ratownictwa wodnego oraz innych służb, które znajdując się blisko zdarzenia tonięcia podejmują akcje ratownicze. Przyczyn tragedii należy upatrywać m.in. w braku umiejętności pływania, przecenianiu swoich umiejętności, braku odpowiedniej asekuracji (brak kapoków, pływanie bez tzw. bojek), czy też braku respektu do ostrzeżeń sygnalizowanych przez służby ratownicze o niekorzystnych warunkach panujących nad morzem - podają mundurowi.