Historia Krzysia
Krzyś urodził się z tzw. zespołem VACTER. To rzadko występująca asocjacja kilku wad występujących razem. Krzyś urodził się ze zrośnięciem odbytu i już w 5 dobie przeszedł operację. Kolejna odbyła się gdy skończył 6 miesięcy. W Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie zoperowano rozszczep wargi. Krzyś ma tylko jedną, na szczęście prawidłowo pracująca nerkę.
Obecnie największym problemem Krzysia jest jego kręgosłup, który ma liczne wady wrodzone, w tym m.in. półkręgi i tzw. kręgi motyle. Przez długi czas rodzice chłopca szukali specjalistów w kraju, jednak wszędzie słyszeli tę samą diagnozę – trzeba czekać. Przełom nastąpił dopiero w Białymstoku, gdzie dr Grabala postawił ostateczną diagnozę: czekanie nie wchodzi w grę, ponieważ krzywiący się kręgosłup wkrótce mógłby zagrażać życiu Krzysia.
W Polsce operacja nie byłaby możliwa na czas, dlatego lekarz zalecił konsultację z jednym z najlepszych specjalistów na świecie, dr. Davidem Feldmanem. Amerykański specjalista zakwalifikował Krzysia do operacji, jednak zabieg musiał odbyć się w Stanach Zjednoczonych. Dzięki ogromnemu wsparciu tysięcy ludzi z całego świata, rodzicom chłopca udało się zebrać potrzebne fundusze, a w grudniu 2021 roku Krzyś przeszedł podwójną operację – wszczepienie pręta w górnej części kręgosłupa oraz odkotwiczenie rdzenia kręgowego.
W zeszłym roku została zoperowana łopatka- wszczepiono specjalne nici stabilizujące i zostały podcięte mięśnie, które blokowały główkę. Ten zabieg również nie był refundowany i koszt operacji został pokryty z zebranych środków ze zbiórki.
Niestety, kręgosłup Krzysia w dolnej części nadal się krzywi, a obecne skrzywienie osiągnęło już ponad 70 stopni. Konieczny będzie kolejny zabieg – tym razem wszczepienie pręta rosnącego, co pozwoli ograniczyć liczbę operacji do jednej, zamiast przeprowadzać kilkanaście kolejnych. Niestety, w Polsce wciąż często stosuje się starsze metody, które wymagają wymiany pręta w miarę wzrostu dziecka.
Dr David Feldman stara się jednak jak najdłużej odłożyć ten zabieg, ponieważ im Krzyś będzie większy, tym lepsze mogą być efekty operacji. Chłopiec jest regularnie monitorowany, a co pół roku przechodzi konsultacje, podczas których lekarz decyduje o dalszych krokach. W codziennym życiu Krzysia kluczową rolę odgrywa rehabilitacja, zarówno w specjalistycznym ośrodku, jak i w domu.
Już 24 września Krzyś czeka kolejny zabieg w warszawskim Instytucie Matki i Dziecka. Tym razem będzie to plastyka główki – usunięcie blizn po odleżynach, które powstały w wyniku noszenia gorsetu przez trzy miesiące po operacji kręgosłupa.
IV Marsz Charytatywny Ratowników dla Krzysia
Organizatorzy strażacy OSP Pietrusza Wola zapraszają wszystkich do wzięcia udziały w charytatywnym marszu dla Krzysia, który odbędzie się 28 września (sobota).
Zbiórka pod remizą OSP Pietrusza Wola o godz. 12.00, później przemarsz po terenie parku krajobrazowego i zakończenie pod remizą OSP w Pietruszej Woli. W tym roku trasa liczy 10 km.
Na zakończenie marszu organizatorzy przewidzieli ognisko, kiełbaski i potańcówkę dla wszystkich.
Zbiórka na leczenie Krzysia
Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w marszu i pomocy Krzysiowi. Tuż przed rozpoczęciem marszu przedstawiciele Fundacji Pierwsza Pomoc przeprowadzą zbiórkę do puszek.
Również Fundacja Pierwsza Pomoc z Krosna utworzyła specjalne konto, na które już teraz można przekazywać darowizny: