Wybory do jednostek pomocniczych Krosna odbyły się w niedzielę (1 września). Wcześniej mieszkańcy zgłaszali kandydatów, którzy będą ich reprezentować.
- W pierwszym terminie nie we wszystkich dzielnicach i osiedlach udało się zgłosić kandydatur na radnych w ilości co najmniej równej liczbie miejsc w radzie, w związku z tym ogłoszony został dodatkowy termin - przypomina Wojciech Byczyński, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej.
Po dodatkowym naborze, w dzielnicy Białobrzegi i na osiedlu Markiewicza, nie udało się zebrać odpowiedniej ilości kandydatów. - W związku z tym tam mieszkańcy na razie nie będą mieli przedstawicieli w radach - tłumaczy Wojciech Byczyński.
W związku z rejestracją 15 kandydatów (tyle jest miejsc w radach jednostek pomocniczych) wyborów nie przeprowadzono w dzielnicach Śródmieście, Turaszówka oraz na osiedlach Grota Roweckiego, Południe oraz Tysiąclecia. Tam wszyscy zgłoszeni kandydaci zasiądą w nowopowstałych Radach.
W związku z rejestracją większej liczby kandydatów na radnych, niż miejsc w radzie, wybory zostały przeprowadzone w dzielnicach: Krościenko Niżne, Polanka, Suchodół i Zawodzie oraz na osiedlu Traugutta.
W czwartek (19 września), podczas uroczystej gali w RCKP, nowo wybrani radni odebrali zaświadczenia o wyborze do jednostek pomocniczych miasta.
Piotr Przytocki, prezydent Krosna podkreśla, że praca w radzie dzielnicy, czy osiedla jest trudna.
- Niemniej jest to początek drogi samorządowej. Tak było w moim przypadku, też zaczynałem zarządzie osiedla. No i tam się uczyłem samorządności, cierpliwości oraz wytrwałości w dążeniu i poszukiwaniu rozwiązań, które są dobre dla lokalnej społeczności - mówi Piotr Przytocki.
Prezydent Krosna zaznacza, że narzędziem, które mobilizuje radnych dzielnicowych i osiedlowych jest budżet partycypacyjny 50 na 50. - Pozwala on kreować pewne rzeczy dla dzielnicy, czy osiedla, te które nie są zbyt duże, ale są istotne - tłumaczy.
Z takiego budżetu na razie nie będą mogli korzystać mieszkańcy dzielnicy Białobrzegi i osiedla Markiewicza. Tam nie było wystarczająco chętnych do zasiadania w radzie.
To może się zmienić, bo prezydent wnioskuje, by w tych miejscach odbyły się dodatkowe wybory. Na najbliższą sesję rady miasta przygotowana została stosowna uchwała, która zakłada, że ich termin to 10 listopada.
Kandydatów na radnych jednostek pomocniczych będzie można zgłaszać do 11 października.
Nowym radnym w dzielnicach i osiedlach Krosna gratulował Wojciech Byczyński.
- Czeka was pięć lat trudnej, ale dającej niesamowitą satysfakcję pracy społecznej. To wy będziecie głosem mieszkańców naszego miasta, to wy będziecie podejmować decyzje dotyczące najbliższego otoczenia i to od tych decyzji w dużej mierze będzie zależało to jak nasze sąsiedztwo będzie wyglądało w najbliższej przyszłości - mówił.
Zaznaczył, że jako radny Krosna deklaruje wszelką pomoc, a w razie potrzeby zaprasza do kontaktu.