Obecnie kometa znajduje się bardzo blisko Słońca, w peryhelium, a w najbliższych dniach jej położenie pozwala na dokonywanie próby obserwacji nisko nad horyzontem, około dziesięć minut przed wschodem Słońca. Warto wspomóc się aparatem, lornetką lub bardziej profesjonalnie - teleskopem.
Peryhelium to niezwykły moment dla komet. Takie ciało niebieskie może albo ulec całkowitemu zniszczeniu albo wskutek bliskiego spotkania ze Słońcem uwolnić swój blask poprzez sublimację lodu i innych materiałów na ich powierzchni. Czyni je to bardziej aktywnymi. W tym momencie tworzy się też tzw. warkocz komety, który dodaje jej blasku i sprawia, że dorównuje najjaśniejszych gwiazdom na niebie.
Aktualnie kometa jest dobrze widoczna na południowej części globu. Z każdym wieczorem zacznie pojawiać się coraz wyżej, ponad zachodnim horyzontem.
Oczywiście warto dodać, że duże znaczenie ma tu pogoda. Jedynie przy czystym niebie kometa będzie możliwa do zaobserwowania.
Sama kometa została po raz pierwszy zauważona 9 stycznia 2023 r. przez Obserwatorium Astronomiczne Zijinshan w Chinach. 22 lutego 2023 roku ta sama kometa została zaobserwowana przez teleskop ATLAS znajdujący się w Obserwatorium Sutherland w RPA.
Warto samemu przyjrzeć się temu niezwykłemu zjawisku astronomicznym. Zachęcamy do fotografowania i obserwacji nieboskłonu.
Więcej: