Dokładniej “Centrum” to obserwatorium astronomiczne służące do obserwacji przestrzeni kosmicznej czy sztucznych satelitów ziemskich. Znajduje się ono na górze, na wysokości 615 metrów. Budowa tego miejsca trwała rok. Porozumienie między Polską Agencją Kosmiczną a Politechniką Rzeszowską w tej sprawie zostało podpisane 2 lata temu, w 2022 roku. Budowa kosztowała 10 milionów złotych i została sfinansowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
To miejsce wspierające procesy dydaktyczne. Obserwatorium będzie również pełniło rolę miejsca do testów przyrządów do obserwacji kosmosu i szkolenia studentów Politechniki Rzeszowskiej z zakresu bezpieczeństwa kosmicznego. Zajęcia będą mogły odbywać się zdalnie, gdyż urządzenia transmitują swoje obserwacje.
Bezmiechowa nie została wybrana przypadkiem jako miejsce na wybudowanie obserwatorium. Niebo tam jest pozbawione zanieczyszczenia świetlnego, więc wszystkie obiekty będą lepiej widoczne.
W niewielkim, drewnianym budynku z odsuwanym dachem ustawiony został teleskop astronomiczny, który może śledzić obiekty, przewidując tor ich ruchu. Obok teleskopu stoi kopuła z otwieraną czaszą, w której zamontowano dziewięć kamer obserwujących całe niebo. Kamery wyszukują obiekty pod kątem zagrożenia. Znajduje się też tam system do triangulacji optycznej, który jest powiązany z podobnymi systemami znajdującymi się w Toruniu i w Grecji. Systemy i przyrządy badawcze mają na celu wykrywanie zagrożeń tak, aby było możliwe odpowiednie przygotowanie się na ewentualne straty, a być może uniknięcie szkód.
To dobrze, że Polska Agencja Kosmiczna inwestuje w badania kosmiczne i rozwija je, otwierając nowe ośrodki badawcze.
Zdjęcia: B. Motyka, J. Żygadło