„Bezpieczne Krosno” to hasło debaty społecznej, która odbyła się w piątek (11 października) w Dzielnicowym Domu Ludowym „Puchatek”. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Urzędu Miasta Krosna, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Zespołu Szkół Naftowo–Gazowniczych, ZUS, straży miejskiej i policjanci.
Kom. Paweł Buczyński, oficer prasowy KMP w Krośnie na wstępie przypomniał, że podobna debata odbyła się w ubiegłym roku w auli krośnieńskiej komendy. - Jednym z jej elementów była bardzo merytoryczna dyskusja, w trakcie której uczestnicy dzielili się swoimi niepokojami oraz zgłaszali pomysły, by na naszych osiedlach i dzielnicach było spokojniej i co za tym idzie bardziej bezpiecznie - mówił.
Mł. insp. Marek Śliwiński, I zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie zwrócił uwagę, że w ostatnich latach zmienia się rodzaj przestępczości. - Przestępcy poszli w kierunku przede wszystkim cyberprzestrzeni - podkreślił.
Dlatego na debatę zaproszono asp. Karolinę Dykas z Rzeszowskiego Zarządu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Przybliżyła ona zagadnienia związane z aktualnymi trendami działań przestępczych w internecie.
Z wykładami wystąpili też przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie oraz ZUS.
Po zakończeniu prelekcji, odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy, przygotowany przez uczniów krośnieńskiej "Naftówki". Prezentacja praktycznych umiejętności ratowania ludzkiego życia, została połączona z przypomnieniem procedur i instruktażem dotyczącym podstawowych technik udzielania pomocy przedmedycznej.
Debata zrealizowana została w ramach projektu „Bezpieczne Krosno II" dofinansowanego ze środków budżetu państwa w ramach Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024.
Organizatorem wydarzenia był Urząd Miasta Krosna wraz z Komendą Miejską Policji w Krośnie, Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Krośnie oraz Zespołem Szkół Naftowo - Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie.