Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/2025 odbyła się w auli PANS przy ul. Dmochowskiego. Uczestniczyło w nim liczne grono zaproszonych gości.
Piotr Przytocki, prezydent Krosna podkreśla, że uczelnia po 25 latach działalności stała się elementem miastotwórczym, przyciąga na liczne kierunki kształcenia wielu studentów, również spoza Krosna i regionu.
- Więc jest nadzieja, że część absolwentów zasili również gospodarkę Krosna, firmy, które oczekują na specjalistów - mówi Piotr Przytocki.
Rektor krośnieńskiej uczelni dr hab. Zbigniew Barabasz, prof. PANS, przypomina, że w ciągu ostatnich czterech lat otworzone zostały cztery nowe kierunki studiów.
- Wydaje się, że na te 20 kierunków, które obecnie prowadzimy w naszej uczelni, każdy może znaleźć dla siebie coś, co go interesuje i coś, co zapewni mu dobrą przyszłość - mówi.
Zapowiada, że w najbliższej przyszłości oferta będzie szersza.
- Dostosowujemy się do potrzeb studentów, którzy są coraz bardziej wymagający, ale także środowiska gospodarczego - podkreśla prof. Zbigniew Barabasz.
W swoim wystąpieniu inauguracyjnym zaznaczył, że na rynek pracy i szkolnictwa wyższego wchodzi młodzież pokolenia "Z".
- Pokolenia, które chce nie tylko uczyć się, pracować, ale też mieć możliwość konsumowania efektów swojej pracy - tłumaczył.
Rektor PANS w Krośnie zwrócił uwagę na badania, które pokazują, że zaledwie połowa młodzieży maturalnej planuje podjąć studia, najczęściej łącząc je z dobrze wynagradzaną pracą, która powinna cechować się elastycznym czasem jej realizacji.
- Młodzież ta, chce być traktowana podmiotowo i w jeszcze większym stopniu niż dotychczas, oczekuje od nas zaangażowania, empatii, sprawiedliwości ale także wsparcia - mówił prof. Zbigniew Barabasz.
Krośnieńska uczelnia jest obecnie cyfryzowana. Unowocześniana jest jej infrastruktura. Trwa remont kamienic Rynek 5 i 6, modernizowane jest wieloprofilowe Centrum Symulacji Medycznych.
- Zrealizowaliśmy budowę nowoczesnych wiat parkingowych z dachami fotowoltaicznymi i ładowarkami w kampusie przy ul. Dmochowskiego i paneli fotowoltaicznych na pozostałych obiektach. Oddaliśmy do użytku 100-letni dom rodzinny patrona uczelni profesora Stanisława Pigonia, a na dniach oddamy do użytku jedyne na Podkarpaciu laboratorium sieci 5G i jeszcze w tym roku akademickim planujemy ukończyć budowę hali magazynowej-logistycznej - wylicza prof. Zbigniew Barabasz.
Dodaje, że w uczelnianej bibliotece wybudowana została nowoczesna sala pracy głośnej oraz sala gamingowa ze strefą wypoczynku.
Strefy Studenckie mają być we wszystkich kampusach uczelni. Początkiem października oddano do użytku kolejną – przy ul. Wyspiańskiego 20. Jej ważnym elementem jest punkt biblioteczny, dostępny zarówno dla studentów, jak i pracowników uczelni.
Głównym punktem inauguracji roku akademickiego była immatrykulacja, czyli ceremonia przyjęcia nowych studentów. Wręczone zostały też nagrody i wyróżnienia.
Srebrnym Krzyżem Zasługi uhonorowana została Anna Świst, Brązowym Krzyżem Zasługi: Małgorzata Dziura, Barbara Krochmal-Marczak i Agnieszka Woźniak. Srebrny medal "Za długoletnią służbę" otrzymał Marcin Skuba.
Wyróżnieni zostali pracownicy, którzy uzyskali stopień doktora: Katarzyna Dziemian, Tomasz Kosztyła, Sebastian Kowalski, Krystyna Krygowska, Grzegorz Sobolewski i Wojciech Radwański.
"Dydaktyczny Laur", przyznawany pracownikowi uczelni, który uzyskał najwyższe oceny w ankietach studenckich, trafił do dr inż Małgorzaty Górki.
Nagrodę "Firma dobrych praktyk" (jest wręczana przedsiębiorcom i firmom, które w sposób szczególny współpracują z PANS w Krośnie) otrzymały: Biuro Podróży Radtur, KPB Budownictwo, Agencja Marketingowa KS, Biuro Wystaw Artystycznych, Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Krośnie.
Wyróżnienie dla wybitnych pracowników – statuetkę „Krosno na głowie” – otrzymał prof. dr hab. Józef Ryżko.
- Za szczególne zasługi dydaktyczne i osobowość. Bez niego kierunek pielęgniarski byłby niewyobrażalnie uboższy - argumentował prof. Zbigniew Barabasz.
Przypomniał, że prof. Józef Ryszko został zatrudniony w zakładzie pielęgniarstwa krośnieńskiej uczelni w 2005 roku. - Będąc już na emeryturze nadal udziela się w działalność dydaktyczną - podkreślił rektor PANS w Krośnie.
Wyróżnieniami uhonorowano również pracowników, którzy kończą pracę w PANS w Krośnie – dra inż. Macieja Lewandowskiego, dra Krzysztofa Kasprzyka, Andrzeja Jakubowskiego oraz Andrzeja Gierlickiego.
Nagrodę "Laur Studencki" odebrali Paweł Szafrański (Instytut Politechniczny), Agnieszka Długosz (Instytut Humanistyczny) oraz Agata Fiołek (Instytut Zdrowia i Gospodarki).
Natomiast samorządowcy z Krosna, Iwonicza-Zdroju, Jedlicza, Miejsca Piastowego, Korczyny i Chorkówki nagrodzili absolwentów, którzy ukończyli studia z wyróżnieniem.
Wykład inauguracyjny – „Czy rośliny są świadome swojej inteligencji?” – wygłosiła dr hab. inż. Barbara Krochmal-Marczak, prof. PANS, która prowadzi badania naukowe dotyczące środowiska przyrodniczego i jego wpływu na produkcję roślinną, właściwości biologiczne, użytkowe i zdrowotne surowców i produktów roślinnych.