Aplikacja mObywatel umożliwia szybki dostęp do usług publicznych i dokumentów elektronicznych. Jest dostępna zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS (pobierzesz ją tutaj).
Jedną z jej najważniejszych funkcji jest możliwość realizacji recept w aptece bez konieczności podawania numeru PESEL czy kodu recepty.
Szybka i prosta realizacja recept
Dzięki mObywatel realizacja e-recepty stała się prostsza. Wystarczy, że zalogujesz się do aplikacji, uruchomisz usługę „Recepty” i pokażesz farmaceucie kod QR wyświetlony na ekranie telefonu – zachęca Ministerstwo Cyfryzacji.
To wygodne rozwiązanie eliminuje potrzebę ręcznego wpisywania numeru PESEL oraz kodu recepty. I całe szczęście, bo dyktowanie numeru PESEL w miejscu publicznym bywa ryzykowne. Nasze dane mogą trafić w niepowołane ręce, a to może skończyć się dla nas fatalnie: wyłudzeniem pożyczek bądź założeniem fałszywych kont bankowych.
Awaria to żaden problem
Ministerstwo Cyfryzacji zadbało również o sytuacje awaryjne, gdy apteka nie ma dostępu do systemu recept, np. z powodu awarii sieci. W takim przypadku, mObywatel umożliwia pobranie kodu QR w formacie PDF.
Wystarczy dotknąć opcji „Pobierz PDF” w aplikacji, żeby zapisać kod na urządzeniu. Aptekarz go zeskanuje i w ten sposób uzyska dostęp do informacji niezbędnych do realizacji recepty.
Dodatkowe funkcje pod ręką
Oprócz realizacji recept, mObywatel oferuje wiele innych przydatnych funkcji. Można w nim znaleźć nie tylko niezrealizowane recepty, ale również skierowania czy historię leczenia, dostępne w aplikacji IKP.
Co więcej, użytkownik może uzyskać szybki dostęp do recept wystawionych na swoje dzieci lub inne osoby, które udzieliły mu pełnomocnictwa, np. rodziców.