Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 06:54
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Powiatowe Centra Zdrowia, a nie szpitale powiatowe? Powstaje plan zmian

Powiatowe Centra Zdrowia. Tak będą mogły być przekształcane szpitale powiatowe. PCZ-ty odciążą je w przypadkach, które nie wymagają leżenia na oddziałach.
Powiatowe Centra Zdrowia, a nie szpitale powiatowe? Powstaje plan zmian

Autor: Canva

Powiatowe Centra Zdrowia będą mogły tworzyć starostwa, które odpowiadają za szpitale w powiatach. Powstaną – jeśli zgodzą się na to samorządy – żeby odciążyć finansowo szpitale powiatowe.

Najpierw mapa świadczeń zdrowotnych dla powiatów

System placówek szpitalnych w danym powiecie lub regionie będzie jednak musiał być zgodny z mapami świadczeń zdrowotnych. A te…

– …będą uwzględniały realne potrzeby pacjentów na danym terenie w podstawowym zakresie działalności szpitali, czyli chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, położnictwa i intensywnej terapii – wyjaśnia cytowany przez Portal Samorządowy prof. Krystian Wita z ministerialnego zespołu ds. zmian systemowych w ochronie zdrowia

Takie mapy świadczeń zdrowotnych mają być gotowe do kwietnia 2025 roku. Ministerstwo Zdrowia zakłada, że najważniejsze zmiany przewidziane w ustawie reformującej szpitale zostaną wprowadzone 1 stycznia 2026 r.

Wśród samorządowców mogą grać lokalne ambicje

Planowane zmiany będą dobrowolne. To podstawowy warunek. A to oznacza, że nie będą łatwe, bo wymagają od samorządowców odwagi.

– Są ambicje lokalnych polityków, którzy – bez względu na rzeczywiste potrzeby mieszkańców powiatu nie będą chcieli rezygnować np. z dwóch oddziałów na rzecz innego powiatu, mimo że taka zmiana byłaby jak najbardziej racjonalna. I ze względów medycznych, i ekonomicznych – uważa cytowany przez serwis Marek Augustyn, wiceprezes NFZ.

Co na to Związek Powiatów Polskich? 

Otóż nowe rozwiązanie… Wszystkich bardzo interesuje, ale wciąż niewiele o nim wiemy – przedstawiła punkt widzenia ZPP Bernadeta Skóbel, radca prawny związku, cytowana przez serwis. 

I dopytała: Chcielibyśmy wiedzieć, jakie są założenia tego nowego produktu? I czy PCZ nie doprowadzi do sytuacji, w której będziemy mieli kolejną „zapchaj dziurę” w systemie, czyli miejsc, do których będą odsyłani pacjenci np. z przychodni podstawowej opieki lub poradni specjalistycznych, żeby zostali szybciej zdiagnozowani. 

Odpowiedź na pytania powiatów jest po stronie Ministerstwa Zdrowia. Bez współpracy planowana zmiana z pewnością nie zakończy się sukcesem.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama