Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 22:40
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wakacje składkowe. Jak złożyć wniosek krok po kroku

Można już ubiegać się o wakacje składkowe. Jeśli teraz złoży się wniosek, będzie się miało okazję zaoszczędzić w święta.
Wakacje składkowe. Jak złożyć wniosek krok po kroku

Autor: Canva

Zwolnienie, o którym mowa, obejmuje składki emerytalne, rentowe, wypadkowe, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy oraz dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, ale nie zwalnia z obowiązku opłacania składki zdrowotnej.  Jeżeli ktoś skorzysta z wakacji składkowych to nie oznacza, że ZUS nie otrzyma żadnych pieniędzy. Po prostu za przedsiębiorcę w danym miesiącu wpłaty pokryje budżet państwa. 

Kto może skorzystać z wakacji zusowskich?

Aby uzyskać zwolnienie, przedsiębiorca musi spełnić kilka warunków. Po pierwsze, w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku należy podlegać obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniom społecznym oraz nie zatrudniać więcej niż 10 ubezpieczonych, w tym siebie. Dodatkowo w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat kalendarzowych roczny przychód z działalności nie może przekraczać 2 mln euro. 

Przedsiębiorca nie może wykonywać działalności na rzecz byłego pracodawcy, jeśli dotyczy to okresu roku poprzedzającego wniosek. Ważne jest również to, aby nie został wyczerpany limit 300 tys. euro w ramach pomocy de minimis.

Pozornie są to jasne i czytelne warunki, których spełnienie dla wielu nie powinno być trudne. Jednak może się zdarzyć, że sam przedsiębiorca nie da rady wypełnić formularza. Że będzie miał kłopot, aby ustalić czy wakacje mu przysługują. W takiej sytuacji trzeba skorzystać z pomocy firmy księgowej. A ich właściciela już ostrzegają, że za usługi będą chcieli dodatkowych pieniędzy - od 50 do 200 złotych. W czym może być problem? Trzeba np. ustalić, czy przedsiębiorca nie pracował dla swego byłego pracodawcy, a to wymaga skontrolowania dokumentacji na kilka lat wstecz.

Jak złożyć wniosek? Praktyczna instrukcja krok po kroku

Jeżeli jednak ktoś nie ma takich kłopotów, to złożenie wniosku może być proste. Zaznaczmy, że można je wysyłać wyłącznie online przez platformę e-ZUS (PUE ZUS). Dokumenty należy wypełnić w miesiącu poprzedzającym ten, który ma zostać objęty ulgą. 

Proces składania wniosku składa się z kilku prostych kroków:

  1. Zaloguj się do e-ZUS i przejdź do konta płatnika.

  2. Wybierz „Kreator wniosku o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc – RWS”.

  3. Wypełnij wniosek, zaznaczać opcję „Wniosek”, a następnie uzupełnij wymagane dane i potwierdź ich zgodność.

  4. Złóż oświadczenie o spełnieniu wszystkich wymogów, m.in. dotyczące wykorzystania pomocy de minimis.

  5. Wprowadź dane dotyczące wielkości firmy oraz kodu PKD, a następnie uzupełnij informacje o powiązaniach z innymi przedsiębiorstwami.

  6. Wprowadź dane dotyczące daty rozpoczęcia działalności gospodarczej oraz informacje o profilu prowadzonej działalności.

Poczekaj na decyzję

Po podpisaniu i wysłaniu wniosku ZUS przeanalizuje dokumenty. Jeśli wystąpią braki formalne, jako przedsiębiorca będziesz miał co najmniej kilka dni na ich uzupełnienie od momentu otrzymania wezwania. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku ZUS poinformuje o przyznaniu ulgi. 

Wnioski można podpisać za pomocą profilu zaufanego, profilu PUE lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ