Aktywizację zawodową osób poszukujących pracy mają wesprzeć m.in. nowe narzędzia i programy, takie jak pożyczka edukacyjna i program Staż Plus. Mają także zwiększać ich szanse na utrzymanie zatrudnienia. Zgodnie z planem zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku.
„Pożyczka edukacyjna” wesprze bezrobotnych
Jednym z kluczowych elementów nowej reformy jest pożyczka edukacyjna. Dzięki niej bezrobotni sfinansują sobie szkolenia i kursy i podniosą swoje kwalifikacje.
O pożyczkę będą mogli wnioskować bezrobotni, którzy chcą poprawić swoje umiejętności zawodowe, co zwiększy ich atrakcyjność na rynku pracy.
Ta inicjatywa jest częścią pakietu aktywizacyjnego mającego pomóc w znalezieniu pracy i zwiększeniu szans na jej długoterminowe utrzymanie.
Na programie „Staż Plus” skorzystają pracodawcy i stażyści
Nowa ustawa przewiduje także wsparcie dla pracodawców, którzy zatrudniają stażystów. Program „Staż Plus” ma zachęcać przedsiębiorców do przyjmowania młodych pracowników. Po zakończeniu stażu będą oni mieli większą szansę na zatrudnienie na stałe.
Z kolei pracodawcy zyskają dodatkowe wsparcie finansowe i to, co ma ich zachęcić do inwestowania w młodych pracowników.
Zmiany dotyczą również doradców zawodowych
Doradcy zawodowi będą wspierać bezrobotnych w wyborze ścieżki kariery, zdobywaniu nowych kwalifikacji i rozwiązywaniu problemów zawodowych.
Dodatkowo pośrednicy pracy skupią się na pomocy osobom biernym zawodowo, które z różnych powodów nie są aktywne na rynku pracy. Nowa ustawa ma na celu przede wszystkim efektywniejsze wsparcie tej grupy osób i pomoc w powrocie do pracy.