Podczas wydarzenia uczniowie podkarpackich szkół uczestniczyli w czterech tematycznych panelach eksperckich. Wykładowcy WSPiA przedstawili młodym ludziom aktualne kierunki badań oraz odpowiadali na pytania uczestników, pomagając im lepiej zrozumieć wybrane zagadnienia z obszarów bezpieczeństwa, administracji, prawa i zarządzania.
Dla klas mundurowych i policyjnych, w których udział wzięli uczniowie z Naftówki, zaplanowany został panel dotyczący bezpieczeństwa. Uczestniczyli w nim Gen. Józef Gdański, wykładowca WSPiA, Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, b. Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie i Olsztynie, Gen. Tomasz Bąk, wykładowca WSPiA, były dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz Gen. Dominik Tracz, wykładowca WSPiA, b. Komendant Główny Straży Granicznej. Podczas swoich spotkań z młodzieżą poruszyli tematy dotyczące współpracy służb w codziennym działaniu i sytuacjach kryzysowych, współczesnych uwarunkowań bezpieczeństwa w Europie oraz współdziałania służb granicznych w ramach UE i Schengen z państwami trzecimi.
Podkarpackie Młodzieżowe Święto Nauki to także okazja, by odkryć innowacyjne narzędzia dydaktyczne stosowane przez WSPiA i organizacje studenckie. Studenci zrzeszeni w działających w Uczelni Kołach Naukowych i Kołach Zainteresowań zaprezentowali między innymi symulatory kryminalistyczne, aplikacje wspierające zarządzanie kryzysowe, a także edukacyjne gry biznesowe. Wydarzenie wzbogaciło wiedzę uczniów i pozwoliło im zobaczyć, jak technologie mogą wspierać nowoczesne metody nauczania.
Finałem Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Nauki była Interdyscyplinarna Konferencja Międzyszkolna, podczas której Jagoda Hawaj, uczennica 3 klasy liceum o profilu bezpieczeństwo wewnętrzne krośnieńskiej Naftówki zaprezentowała referat z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej na temat dodatkowych działań uczniów z Naftówki w zakresie bezpieczeństwa. Podkreśliła szczególne znaczenie dodatkowych szkoleń, wolontariatu, obozów bezpieczeństwa i ratowniczo-obronnych, wycieczek przedmiotowych, kursów ze szczególnym uwzględnieniem kursów Ratownika Drogowego PZM, który w Naftówce w ciągu 13 lat ukończyło już 970 uczniów. Podkreśliła, że dzięki takim szkoleniom umiejętności ratownicze młodych użytkowników dróg pozwolą na właściwe zachowania w obliczu tragedii na naszych drogach. Jest to także nasz wkład, nasza cegiełka w realizację Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, gdzie m.in. chodzi o kształtowanie bezpiecznych zachowań uczestników ruchu oraz zmniejszenie ciężkości wypadków.
Zbigniew Moskal - opiekun klas ratowniczych i bezpieczeństwa wewnętrznego w Naftówce dopowiada:
- W Podkarpackim Młodzieżowym Święcie Nauki w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej udział wzięło 20 uczniów Naftówki, którzy realizację projektu naukowego "Nauka dla młodych – młodzi dla nauki” rozpoczęli już 10 października br. podczas Podkarpackiego Święta Bezpieczeństwa. Pierwsze zajęcia w tym dniu dotyczyły zabezpieczenia śladów i oględzin miejsca przestępstwa. Dla moich licealistów wiodącą dyscypliną była w projekcie nauka o bezpieczeństwie, którą mogli zgłębiać i poszerzać. Uczniowie mieli dostęp do dodatkowych materiałów, przygotowane zostały kompendia wiedzy oraz e-learningi.