Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 07:23
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Podkarpacie. Straciła oszczędności życia - to przestroga dla innych!

58-letnia mieszkanka Tarnobrzega padła ofiarą oszustwa, tracąc ponad 360 tysięcy złotych. Kobieta zaufała mężczyźnie, który podawał się za amerykańskiego dziennikarza polskiego pochodzenia przebywającego w Syrii. Obiecywał powrót do Polski i prosił o pomoc finansową, która miała umożliwić mu wyjazd i rozwiązanie jego rzekomych problemów.
  • Źródło: KWP Rzeszów
Podkarpacie. Straciła oszczędności życia - to przestroga dla innych!

Źródło: pexels.com

Jak wynika z relacji poszkodowanej, znajomość rozpoczęła się w czerwcu 2024 roku za pośrednictwem komunikatora internetowego. Mężczyzna, podając się za dziennikarza, zdobył jej zaufanie, wysyłając zdjęcia oraz szczegóły o swoim „trudnym” życiu. Już po kilku tygodniach zaczął prosić o pieniądze, twierdząc, że potrzebuje środków na zastępstwo w Syrii, a następnie na powrót do Polski.

Kobieta przelała na wskazane przez oszusta konto 22 tysiące złotych. Wkrótce przyszły kolejne prośby – tym razem o pieniądze na bilet lotniczy i rzekome problemy prawne w Turcji, gdzie mężczyzna miał trafić do więzienia. Na jego żądanie tarnobrzeżanka kupiła również kryptowaluty, wierząc, że pomoże mu to w rozwiązaniu kłopotów. Łącznie straciła ponad 360 tysięcy złotych.

Kiedy „amerykański dziennikarz” nie pojawił się na warszawskim lotnisku, kobieta zrozumiała, że została oszukana. Zgłosiła sprawę na policję.

Policja apeluje o ostrożność

Metoda oszustwa „na dziennikarza” to nowy wariant znanego procederu wyłudzania pieniędzy przez internet. Oszuści wykorzystują emocje i nawiązują bliskie relacje, aby zyskać zaufanie swoich ofiar. Policjanci przestrzegają przed przekazywaniem pieniędzy osobom poznanym w sieci, zwłaszcza jeśli ich tożsamość budzi jakiekolwiek wątpliwości.

Charakterystyczne dla tego typu oszustw są:

  • Unikanie rozmów telefonicznych.
  • Niejasne informacje o miejscu pobytu.
  • Ubogie profile w mediach społecznościowych, często z jednym, trudnym do weryfikacji zdjęciem.

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama